4. /
  5. 22η αγωνιστική
NORWICH 2 - 1 EVERTON
15 Jan 2022 - 17:00Carrow Road

Μια ακόμα τραγική εμφάνιση για την Έβερτον που δείχνει ικανή να αναστήσει οποιαδήποτε ομάδα και κατάφερε να δεχθεί δύο γκολ από μια Νόριτς που είχε να σκοράρει από τον Νοέμβριο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον για άλλη μια φορά φέτος μπήκε χωρίς πάθος και χωρίς καμία ένταση στο παιχνίδι της. Παραχώρησε την κατοχή στην Νόριτς. Ως αποτέλεσμα αυτών δεν χρειάστηκαν παρά μόνο 16′ λεπτά για να καταφέρει η ομάδα να δεχθεί γκολ από μια Νόριτς που είχε να σκοράρει από τις 20 Νοεμβρίου για την Πρέμιερ λιγκ. Σε ένα ακόμα παιδικό ατομικό λάθος ο Sargent  έβγαλε την παράλληλη χαμηλή σέντρα ο Keane έβαλε λάθος το πόδι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Pickford. Δεν χρειάστηκαν παρά μόνο δύο λεπτά  για να πετύχει ότι δεν έχει πετύχει φέτος στην Πρέμιερ λιγκ να βάλει δύο γκολ σε ένα ημίχρονο. Όταν ο Williams έκλεψε την μπάλα πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στο Idam που τετ α τετ με τον Pickford πέτυχε το 2-0. Η αντίδραση της ομάδας μας μάλλον αναιμική θα μπορούσαμε να την χαρακτηρίσουμε για να μην την πούμε ανύπαρκτη. Φυσιολογικά το 2-0 ήταν το δίκαιο αποτέλεσμα για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον έδειξε να βγάζει κάποια ένταση. Αν και ευτυχώς στάθηκε τυχερή όταν ο Mykolenko έκανε ένα τραγικό γύρισμα της μπάλα προς τα πίσω, στον τελείως μόνο του Idah που όμως αιφνιδιάστηκε και ο Godfrey πρόλαβε και έκοψε την μπάλα. Στο 54′ ο Benitez συνειδητοποίησε ότι ο Rondon δεν μπορεί να παίζει βασικός σε αυτή την ομάδα και πέρασε τον Richarlison στο παιχνίδι. Ο Βραζιλιάνος με ένα εκπληκτικό ψαλιδάκι μείωσε το σκορ.Ο Βραζιλιάνος είχε και κάποιες ακόμα καλές ενέργειες αλλά το παιχνίδι δεν άλλαξε. Η Έβερτον πριν το τέλος είχε δύο υποψίες ευκαιρίας με τον Gordon (83′) και τον Godfrey (85′) αλλά τίποτα που να έδειχνε ότι αξίζει έστω την ισοπαλία

Σε ατομικό επίπεδο μόνο οι Gray που κουράστηκε μετά το 60′-65′ και ο Richarlison που πέρασε αλλαγή διασώθηκαν από το ναυάγιο. Τραγικοί οι Mykolenko που δεν είναι ακόμα  στο επίπεδο που πρέπει και ο αρνητικότατος Keane. Φυσικά ο χειρότερός όλων ο Rafa Benitez με μια ακόμα τραγική διαχείριση ενός παιχνιδιού. Ας ελπίσουμε να είναι η τελευταία φορά που τον βλέπουμε να κάθεται στον πάγκο της ομάδας μας.