4. /
  5. 24η αγωνιστική
NEWCASTLE 3 - 1 EVERTON
09 Feb 2022 - 21:45St James' Park

Η Έβερτον δεν κατάφερε να αντισταθεί στην νέα εποχή της Νιουκάστλ ειδικά μετά την απώλεια δύο βασικότατων στελεχών της στο πρώτο ημίχρονο και γνώρισε μια ήττα που την βάζει για τα καλά σε περιπέτειες.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με την δύο ομάδες να απειλούν εξίσου στο ξεκίνημα. Η Νιουκάστλ με δύο σουτ του Shelvey το ένα άουτ και το δεύτερο απέκρουσε ο Pickford. Η Έβερτον με κεφαλιά του Townsend μετά απ;o σέντρα του Coleman στο 9′. Σουτ του Richarlison στο 12′ που έφυγε άουτ και ένα σουτ του Townsend μέσα από την περιοχή που κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 25′ ήρθε η πρώτη απώλεια για την Έβερτον με τον Gray να τραυματίζεται και να αποχωρεί απο το παιχνίδι για να περάσει ο Dele Alli. Στο 31′ η Νιουκάστλ φτάνει σε μια μεγαλη ευκαιρία όταν το τετ α τετ του Joelington το σώζει ο Pickford με τα πόδια.Λίγα λεπτά αργότερα έρχεται δεύτερη απώλεια για την ομάδα με τον τραυματισμό και αποχώρηση του Yerry Mina. Στο 36′ μετά από ένα φάουλ του Gordon, o Holgate σούταρε οι αμυντικοί της Νιουκάστλ σε μια προσπάθεια απομάκρυνσης πάνω σπο την γραμμή, έστειλαν την μπάλα στον Lascalles και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1 για την ομάδα μας. Δυστυχώς η χαρά για την ομάδα δεν κράτησε πολύ με τους πρωταγωνιστές να είναι οι ίδιοι ο Lascalles έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ η μπάλα χτύπησε στον Holgate και κατέληξε στα δίχτυα με το 1-1 να έρχεται άμεσα για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον δεν έδειξε σχεδόν τίποτα παραδομένη στην ατυχία των δύο τραυματισμών αλλά και στην αρκετά καλή απόδοση των γηπεδούχων. Στο 56′ ο ασταμάτητος Saint Maximin να προσπερνάει σαν σταματημένους τους παίκτες της Έβερτον να βγάζει μια σέντρα και ο Fraser από κοντά να στέλνε ι την μπάλα στα δίχτυα. Όσοι περίμεναν αντίδραση από τους μπλε διαψευστήκαν μια άνευ ουσίας κατοχή και κάποιες υποψίες ευκαιρίας. Μέχρι το 80′ που η Νιουκάστλ με όμορφο φάουλ του Trippier έφτασε στο 3-1.

Κακή απόδοση σχεδόν από όλους τους παίκτες ας ελπίσουμε σε μια άμεση ανασυγκρότηση και επιτέλους λίγη τύχη ειδικά με τους τραυματισμούς.