4. /
  5. 25η αγωνιστική
EVERTON 3 - 0 LEEDS
12 Feb 2022 - 17:00Goodison Park

Η Έβερτον έκανε το καλύτερο της ημίχρονο φέτος και χάρη στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, έφτασε σε μια άνετη νίκη με 3-0 και απέκτησε μια βαθμολογική απόσταση από την ζώνη του υποβιβασμού.

Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού η Έβερτον έκανε ξεκάθαρη την πρόθεση της μόλις στο 2′ ο Gordon βρέθηκε τετ α τετ μετά από μια ωραία πάσα του Calvert-Lewin αλλά ο Ayling πρόλαβε πριν να πλασάρει ο νεαρός. Στο 5′ ακόμα ένα σουτ του Gordon βρέθηκε στην αγκαλιά του Meslier. Στο 10′ μια υπέροχη συνδυαστική προσπάθεια των Gordon,Van de Beek, Calvert-Lewin και ο Coleman με κεφαλιά από κοντά άνοιξε το σκορ. Οι μπλε συνέχισαν να πιέζουν όμως η Λίντς ήταν αυτή που έφτασε κοντά σε ένα γκολ με ένα μακρινό σουτ του Moreno στο δοκάρι του Pickford. Στο 23′ η Έβερτον κέρδισε κόρνερ που εκτέλεσε ο Gordon και ο Keane με κεφαλιά έκανε το 2-0 και έδωσε από νωρίς μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα μας. Στο 27 ένα νέο σουτ του Gordon απέκρουσε ο Meslier. Με την ομάδα μας να έχει και άλλες τελικές προσπάθειες για γκολ με τον Iwobi στο 37′ (άουτ). Τον Allan στο 42′ να σουτάρει και να αποκρούει ο τερματοφύλακας της Λίντς και ένα τετ α τετ του Calvert-Lewin από πλάγια θέση που ξανά έσωσε ο τερματοφύλακας της Λίντς. Στο 45′ ο Moreno είχε άλλο ένα καλό μακρινό σουτ από την ίδιο περίπου θέση χτύπησε στο δοκάρι του Pickford.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και οι φάσεις ήταν λιγότερες η ομάδα μας έδωσε χώρο στην Λίντς που όμως δεν απείλησε. Στο 47΄ o Gordon είχε ακόμα ένα σουτ που δεν απείλησε ιδιαίτερα. Ενώ ο Moreno της Λιντς είχε ακόμα ένα σουτ άουτ αυτή την φορά. Ο ρυθμός έπεσε ακόμα παραπάνω. Μέχρι το 78′ όταν ο Richarlison πήρε την μπάλα στό ύψος της περιοχής έκανε ένα σουτ η μπάλα χτύπησε στον Gordon άλλαξε λίγο πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 3-0 της ομάδας μας. Στο 90′ οι δύο από τις αλλαγές του Lampard συνδυάστηκαν και παραλίγο να δώσουν ένα υπέροχο γκολ όταν  Dele Alli  έβγαλε την σέντρα και ο Rondon σούταρε για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Meslier.

Φυσικά δεν θα πούμε ότι υπάρχει παίκτης που υστέρησε στην νίκη της ομάδας μας. Αρκετά καλοί οι Richarlison, Coleman, Keane van De Beek και Iwobi.Όμως ο Antony Gordon αξίζει μια ειδική μνεία μια και έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο και ήταν μέσα σε όλα τα γκολ της ομάδας μας.