4. /
  5. 28η αγωνιστική
TOTTENHAM 5 - 0 EVERTON
05 Mar 2022 - 17:00Tottenham hotspur stadium

Μια προβληματική εμφάνιση για την ομάδα, αλλά κυρίως μια κακή προσέγγιση του παιχνιδιού από τον Frank Lampard, που οδήγησε την ομάδα σε μια βαριά και στενάχωρη ήττα από μια εντυπωσιακά αποτελεσματική Τότεναμ.

Η Έβερτον μάρκαρε αρκετά ψηλά και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την κακή μετάβαση της Τότεναμ από την άμυνα στο κέντρο. Μία λογική προσέγγιση για μία ομάδα που έχει ποιοτικούς αμυντικούς. Η Έβερτον όμως δεν έχει διαθέσιμους αυτή την στιγμή ποιοτικούς αμυντικούς.Έτσι μετά το πρώτο γκολ και ταυτόχρονα το τρίτο αυτογκόλ του Michael Keane την σεζόν, ουσιαστικά διαλύθηκε. Στο 14′ ο Sassegnon εκμεταλλεύεται την ταχύτητα του περνάει τον Coleman γυρίζει την μπάλα στην περιοχή και ο Keane την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας μας ανοίγοντας το σκορ. Μέσα σε 3 λεπτά ο παίκτες της Τότεναμ άλλαξαν γρήγορα την μπάλα ο Kulusevski πάσαρε στον Son, ο Holgate άργησε να πάει στην μπάλα και ο Κορεάτης διπλασίασε τα τέρματα της Τότεναμ χάρη στην κακή επέμβαση και του Pickford. Είκοσι λεπτά αργότερα και ενώ η Έβερτον δεν έδειχνε να αντιλαμβάνεται ότι ο τρόπος παιχνιδιού της την εκθέτει και οι Λονδρέζοι χάνουν την μια ευκαιρία μετά την άλλη, ήρθε και το τρίτο γκολ για να τερματίσει τις ελάχιστες ελπίδες που μπορεί κάποιοι να είχαν για θετικό αποτέλεσμα.Ο υπέροχος Doherty έβγαλε μια όμορφη ασίστ στον Kane που με σουτ έκανε το 3-0 πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο είναι η αλήθεια δεν περιμέναμε και πολλά μια και το θέμα ήταν στο πόσο ακριβώς θα λήξει το παιχνίδι. Τελικά η αστεία προσέγγιση του Frank Lampard δεν άλλαξε και χρειάστηκε ακόμα δυο γκολ για να προσεγγίσει το ματς πιο συντηρητικά. Το 4ο γκολ ήρθε μόλις στο 46′ όταν ο Son έκανε μια κούρσα πάσαρε στον Kulusevski αυτός δοκίμασε μια παράλληλη μπαλιά προς το τέρμα αυτή πέρασε όλη την άμυνα για να διαμορφώσει το 4-0 ο Reguilon. Στο 55′ ο Doherty έβγαλε μια όμορφη μπαλιά στο Kane που διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Ίσως το πιο προβληματικό για την εποχή Frank Lampard στην Έβερτον είναι ότι η ομάδα παρά την δύσκολη βαθμολογική της θέση, παρουσιάζει στα εκτός έδρας παιχνίδια μια εγκληματική αφέλεια με αποτέλεσμα να μην μπορεί καν να διεκδικήσει βαθμό-βαθμούς. Αξίζει να σημειώσουμε ότι δεν είδαμε και κάτι αξιόλογο και στο επιθετικό κομμάτι παρά την προσέγγιση του παιχνιδιού.