4. /
  5. 31η αγωνιστική
WEST HAM 2 - 1 EVERTON
03 Apr 2022 - 16:00London Stadium

Παρά την κάπως βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με τα προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια η Έβερτον γνώρισε ξανά την ήττα με 2-1 από την Γουέστ Χαμ του Ντέιβιντ Μόγιες.

Το πρώτο ημίχρονο είχε σχετικά χαμηλό ρυθμό η ομάδα μας έδειχνε αρκετά πιο σφιχτή πίσω και δεν δεχόταν τόσο εύκολα φάσεις. Μετά από κάποιες υποψίες ευκαιρίας στο πρώτο δεκάλεπτο. Η πρώτη καλή φάση ήταν ένα σουτ του Antonio που κόντραρε στον Keane και έφυγε κόρνερ ήταν η πρώτη σοβαρή απειλή της Γουέστ Χαμ στο παιχνίδι. Στο 12′ ο συνδυασμός των παικτών της Γουέστ Χαμ έβγαλε τετ α τετ τον Fornals όμως ο Pickford πρόλαβε και τον έκοψε. Στο 29′ ο Iwobi έβγαλε μια όμορφη κάθετη πάσα στον Richarlison που πέρασε τον Fabianski αλλά ο Fredericks τον έκοψε πριν προλάβει να στείλει την μπάλα προς την εστία. Στο 32′ ένα εξαιρετικό φάουλ του Cresswell άνοιξε το σκορ για την Γουέστ Χαμ. Η Έβερτον προσπάθησε να απαντήσει άμεσα σε μια περίεργη φάση ο Pickford με βολέ έβγαλε τετ α τετ τον Richarlison που πλάσαρε άσχημα άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Γουέστ Χαμ να απειλεί ξανά με τον Antonio να περνάει τον Pickford αλλά να ανοίγει πολύ την μπάλα και από πάγια θέση να πλασάρει άουτ. Στο 49′ μια κάθετη μπαλιά του Iwobi στον Calvert-Lewin που βρέθηκε σε πλάγια θέση σούταρε όμως  η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Στο 53′ η Έβερτον μετά από κόρνερ έφτασε στην ισοφάριση όταν η μπάλα πήγε στον Holgate αυτός δοκίμασε ένα σουτ η μπάλα κόντραρε στον Fornals και κατέληξε στα δίχτυα του Fabianski για το 1-1 . Παρόλο που το μομέντουμ του αγώνα έδειχνε θετικό, ένα λάθος του Iwobi μόλις 6′ αργότερα ευνόησε τον Antonio που πήρε την μπάλα βγήκε στην αντεπίθεση δεν νίκησε τον Pickford στο τετ α τετ αλλά η μπάλα έφτασε στον Bowen που με σουτ έκανε το 2-1. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα του Keane στο 65′ οδήγησε στην δεύτερη κίτρινη και αποβολή του κςντρικού αμυντικού της ομάδας. Κάπως έτσι το 2-1 έμεινε ως το τέλος μια και η Γουέστ Χαμ πάγωσε το ρυθμό του παιχνιδιού και έφτασε στην νίκη.