4. /
  5. 37η αγωνιστική
EVERTON 2 - 3 BRENTFORD
15 May 2022 - 18:30Goodison Park

Η αδιανόητη ατυχία της φετινής Έβερτον συνεχίζεται η ομάδα κατάφερε να αυτοκτονήσει (ελέω Branthwaite και του διαιτητή Oliver) και παρόλο το ευνοϊκό πρόγραμμα θα φτάσει να παίξει για ακόμα μια φορά με την πλάτη στον τοίχο για να σώσει την κατηγορία.

Όλα ξεκίνησαν υπέροχα στο πρώτο ημίχρονο. Η Έβερτον είχε τις φάσεις μόλις στο 4′ ο Gordon βγήκε ανάμεσα στους αμυντικούς της Μπρέντφορντ έκλεψε την μπάλα πλάσαρε ο Raya απέκρουσε αλλά ο Richarlison που βρισκόταν και αυτός μέσα στην φάση έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι. Στο 6′ κεφαλιά του Toney από φάουλ του Ericksen η μπάλα φεύγει άουτ. Στο ίδιο λεπτό ο Iwobi δοκιμάζει μια σέντρα ο Richarlison βρίσκει την μπάλα αλλά φεύγει άουτ. Στο 10′ έρχεται το πρώτο γκολ για την ομάδα μας όταν ο Gordon εκτελεί ένα φάουλ ο Richarlison βρίσκει την μπάλα ο Calvert-Lewin της αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Στο 18 γίνεται η φάση που αλλάζει το παιχνίδι ο Oliver δεν δίνει πέναλτι στον Richarlison που ο Ajer του τραβάει επανειλημμένα την φανέλα στην συνέχεια της φάσης γίνεται μια βαθιά μπάλια προς τον Toney o Branthwaite που είναι ο τελευταίος παίκτης τον ανατρέπει και μοιραία βλέπει την κόκκινη κάρτα.Στο 20′ το φαουλ στην συνέχεια του Ericksen φεύγει άουτ. Η Μπρέντφορντ αρχίζει να μονοπωλεί το παιχνίδι με τους παίκτες της Έβερτον να παραμενουν σε έναν εντελώς παθητικό ρόλο χωρίς να κρατάνε σχεδόν καθόλου την μπάλα. Έτσι μοιραία η Μπρένφορντ ισοφαρίζει σε  1-1 με μια κάθετη πάσα ένα σουτ του Wissa που βρίσκει στο κεφάλι του Coleman. Στο 41 μια σέντρα του Jensen και ένα γυριστό του Henry καταλήγει στα χέρια του Pickford. Στο 43′ μια βαθιά μπαλιά του Ericksen η μπάλα φτάνει στο Toney όμως ευτυχώς δεν πιάνει καλά την μπάλα που καταλήγει στα χέρια του Pickford. Στο 43′ ένα δυνατό σουτ του Henry αποκρούει ο Pickford. Φτάνοντας στις καθυστερήσεις ο Richarlison μετά απο κεφαλιά του Calbert-Lewin βγαίνει αναμεσα σε δύο παίκτες ο Sorrensen τον τραβά με το χέρι ο Oliver δίνει το πέναλτι αλλά όχι την δεύτερη κίτρινη. Στο πέναλτι ευστοχεί ο Richarlison και διαμορφώνει σε 2-1 το σκορ στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ξεκινάει με μια υπέρ του δέοντος αμυντικό προσανατολισμό.Χάνει πρώτη μια καλή ευκαιρία όταν στο γύρισμα του Richarlison ο Calvert-Lewin δεν βρίσκει την μπάλα.Όμως απο εκεί και μετά το παιχνίδι ανήκει στην Μπρέντφορντ. Στο 57′ ο Eriksen εκτελεί ένα φάουλ που σώζει ο Pickford. Όμως στο 62′ το κόρνερ που εκτελεί φτάνει στο Wissa που βρίσκεται στο πρώτο δοκάρι πιάνει μια ανάποδη κεφαλιά και ισοφαρίζει σε 2-2. Σαν να μην έφτανε αυτό δυο λεπτά αργότερα μια σέντρα του Norgard και κεφαλιά του Henry διαμορφώνουν το τελικό 2-3.Το μόνο που κατάφερε η ομάδα μας απο εκει και μετά ήταν να ισορροπήσει και να χάσει μια καλή ευκαιρία στο 78 απο κεφαλια του Doucoure στο δεύτερο δοκάρι που απέκρουσε σε κόρνερ ο Raya. Στο 88′ ο Rondon σε μια εντελώς αχρείαστη προβολή με τα δύο πόδια πήρε δικαίως κόκκινη και άφησε την ομάδα με 9 παίκτες.