4. /
  5. 4η αγωνιστική
EVERTON FC 3 - 1 BURNLEY FC
13 Sep 2021 - 22:00GOODISON PARK

Εξήμισι λεπτά η 379 δευτερόλεπτα για την ακρίβεια ήταν αρκετά για την Έβερτον ώστε να γυρίσει το παιχνίδι.

Οι μπλε ξεκίνησαν άσχημα το πρώτο ημίχρονο, με την Μπέρνλι να είναι πιο επικίνδυνη και να χάνει 2-3 ευκαιρίες. Το πρώτο μισάωρο του αγώνα ήταν μάλλον το χειρότερο φετινό για την ομάδα μας, που έδειξε μπερδεμένη απο το 3-4-3. Ο Μπένίτεθ επέλεξε να καλύψει το κενό του Calvert-Lewin αλλάζοντας το σύστημα και προσθέτοντας έναν κεντρικό αμυντικό τον Godfrey στην 11αδα.Εκ του αποτελέσματος η Έβερτον κατάφερε μόνο το τελευταίο τέταρτο να ισορροπήσει κάπως το παιχνίδι με την Μπέρνλι να έχει την κατοχή και να βρίσκεται στην επίθεση στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακόμα χειρότερα απο το πρώτο. Η Μπέρνλι κατάφερε να πάει το παιχνίδι στην δύναμη και ο καθαρός χρόνος παιχνιδιού ήταν ελάχιστος. Σαν να μην έφταναν αυτά οι αντίπαλοι μας βρήκαν και γκολ στο 53′ όταν μια σέντρα του Gudmundsson έφτασε στο κεφάλι του Mee μέσα στην περιοχη και ο κεντρικός αμυντικός της Μπέρνλι άνοιξε το σκορ. Η Έβερτον αντέδρασε άμεσα και ευτυχώς βρήκε γρήγορα γκολ όταν ο Townsend έκανε μια σέντρα στην περιοχή και ο προωθημένος Keane ισοφάρισε στο 61′ σε 1-1. Η Έβερτον συνέχισε στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό και η αλλαγή του Μπενίτεθ που έβαλε τον Gomez στην θέση του Godfrey άλλαξε το σύστημα και βοήθησε την ομάδα. Στο 65΄ ο Townsend με ένα καταπληκτικό σουτ έξω απο την περιοχή έκανε το 2-1. Δευτερόλεπτα μετά την σέντρα η μπάλα έφτασε στον Doucoure που με μια υπέροχη διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Gray μόνο του. Ο Άγγλός εξτρέμ έκανε την κούρσα μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Pope για το τελικό 3-1. Στο υπόλοιπο παιχνίδι η Έβερτον είχε ακόμα ένα γκολ που σωστά ακυρώθηκε ως οφ-σαίντ, όπως και η Μπέρνλι αργότερα. Έλεγξε το ρυθμό και έφτασε εύκολα στην νίκη και στο τρίποντο που την φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Σε ατομικό επίπεδο εκπληκτική η εμφάνιση του Andros Townsend πολλοί καλοί και οι Doucoure και Grey.