4. /
  5. 7η αγωνιστική
MAN UTD 1 - 1 EVERTON
02 Oct 2021 - 14:30OLD TRAFFORD

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση η Έβερτον πήρε ισοπαλία μέσα στο Ολντ Τράφορντ κερδίζοντας τις εντυπώσεις σε μια έδρα που πριν λίγο καιρό σε φιλικό παιχνίδι είχε δεχθεί 4 γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο είχε και τις πιο πολλές φάσεις ειδικά για την ομάδα μας παρόλο που δεν έφτασε σε γκολ. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απείλησε πρώτη με μια σέντρα του Wan Bissaka και μια κεφαλιά του Martial να φεύγει άουτ. Στο  16′ ένα καλά χτυπημένο φαoυλ του Townsend ο Keane έπιασε την κεφαλιά αλλά έφυγε άουτ. Στο 21′ ο Pickford βάζει στοπ σε μια κεφαλιά του Cavani μέσα από την περιοχή. Ο καταιγισμός των φάσεων συνεχίστηκε με τον Rondon να σουτάρει στο σώματα στο 25′. Τον Greenwood στην αγκαλιά του Pickford στο 26′. Στο 31′ η σέντρα του Gordon έφτασε στον Townsend άλλα η προσπάθεια του βρήκε πάνω στον Shaw. Ένα φοβερό σουτ του Grey στο 33′ απέκρουσε ο DeGea . Μια ακόμα προσπάθεια του Townsend από δεξιά που πάσαρε στο Doucoure αλλά το σουτ του Γάλλου βρήκε πάνω στο Wan Bissaka. Όμως εκεί που η Έβερτον έδειχνε αρκετά πιο επικίνδυνη το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύτηκε μια εξαιρετική πάσα του Fernandes στον Martial. Ο Γάλλος με δυνατό σουτ από αριστερά άνοιξε το σκορ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τις ίδιες φάσεις με το πρώτο στο 49 ένα σουτ του Greenwood δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Pickford. Δέκα λεπτά αργότερα ο Grey μπήκε στην περιοχή από αριστερά αλλά ο Lindelof τον παρενόχλησε όσο χρειαζόταν για να μην πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε. Λίγο αργότερα στο 65′ η τύχη της Γιουνάιτεντ θα τελειώσει. Όταν ξανά ο Grey από αριστερά θα κλεψει την μπάλα θα την περάσει στον Doucoure που θα ελιχθεί όμορφα ανάμεσα από δύο παίκτες και θα πασάρει στον Andros Townsend που τετ α τετ με τον DeGea θα τον νικήσει και θα ισοφαρίσει σε 1-1. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπάθησε να απειλήσει μετά το γκολ της ομάδα μας. Ένα σουτ του Ronaldo (74′) και σε δύο περιπτώσεις με τον Pogba (81′ σουτ) και (83′ κεφαλιά) θα φύγουν άουτ. Την μεγάλη ευκαιρία για την νίκη η ομάδα μας την έχασε στο 85′. Όταν μετά από όμορφη πάσα του Godfrey o Davies βρέθηκε πρόσωπο με τον DeGea. Αντί όμως να σουτάρει προτίμησε να πασάρει στον Mina που σκόραρε αλλά ήταν σε θέση οφ-σαίντ.

Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισαν ο βιονικός Doucoure αλλά και ο φοβεροι Townsend και Grey καλή εμφάνιση και από τους Godfrey,Pickford και Gordon.