4. /
  5. Kαθάρισε ο Danny.

Kαθάρισε ο Danny.

Όταν δυσκολεύεσαι και φτάνεις σε αδιέξοδο, μερικές φορές χρειάζεσαι έναν μάγο να σου τραβήξει τον λαγό από το καπέλο. Εκείνη τη μέρα, ο μάγος(Walter Smith) έβγαλε τον λαγό(Danny Cadamarteri) από τα ράστα!

Ήταν το παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής, και μόλις λίγες μέρες πριν, στο προηγούμενο παιχνίδι, και με τη νίκη επί της Newcastle, η Everton είχε καταφέρει να περάσει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού!

Την προηγούμενη χρονιά μάλιστα είχε κινδυνέψει άμεσα με υποβιβασμό, και πλέον οι φίλοι της ομάδας ένιωθαν αρκετά ανασφαλείς…

O πιτσιρικάς Danny Cadamarteri έβαλε την ομάδα μπροστά στο σκορ, λίγα δευτερόλεπτα πριν εκπνεύσει το ημίχρονο. Ο Michael Ball έχασε πέναλτι με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου(την προηγούμενη αγωνιστική είχε δώσει τη νίκη στην ομάδα με πέναλτι κόντρα στη Newcastle!), και ο Mark Kinsella ισοφάρισε για την Charlton στο 72′!

Ένα λεπτό αργότερα όμως ο μικρός καθάρισε με το δεύτερο του γκολ, και έδωσε τη νίκη στην ομάδα, και την ηρεμία που χρειαζόταν…

Στα επόμενα 2 παιχνίδια η Everton πήρε 4 βαθμούς εναντίον των Chelsea(0-0) και Southampton(1-0), και ξέφυγε για λίγο από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η αντίπαλος της, Charlton Athletic, στο τέλος της χρονιάς υποβιβάστηκε…