Έβερτον-Στόουκ post game review

Η Έβερτον μας πρόσφερε σήμερα εξαιρετικό θέαμα σε μια βραδια που θα θυμόμαστε για καιρό.Η απορία μας πρίν το παιχνίδι ήταν ποίος θα αντικαταστήσει τον Baines, όμως ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ μας είχε και άλλη μια έκπληξη.

H Έβερτον ξεκίνησε με τους Howard, Coleman, Oviedo, Distin, Jagielka, Deulofeu, Pienaar, Barry, McCarthy,
Osman, Lukaku με τον Ρομπέρτο Μαρτίνεθ να προτιμάει τον Oviedo απο τις υπολοιπες διαθέσιμες επιλογές του και να κάνει την έκπληξη ξεκινόντας τον Deulofeu απο τον Mirallas ενω κράτησε στον πάγκο και τον Barkley.O Mark Hughes παρέταξε για την Στόουκ  τους Begovic, Cameron, Shawcross, Muniesa, Pieters, Walters, Whelan, Nzonzi, Adam,
Assaidi, Crouch.H ομάδα μας ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο με πλήθος τελικών προσπαθειών.Με κυριότερες ευκαιρίες  ένα φάουλ στο 3′ του Deulofeu να αποκρούει ο Begovic σε κόρνερ.Ένα σουτ του Osman απο το ύψος της περιοχής στο 25′ σωζει ξανα ο Begovic με το αριστερό χέρι στην συνέχεια ο επερχόμενος Lukaku είναι σε θέση οφ-σαιντ ενω καλά σουτ που έφυγαν άουτ είχαν οι Oviedo,McCarthy και Deulofeu.Αντίθετα η Στόουκ ήταν ελάχιστα απειλιτική έφτασε με αξιώσεις στην περιοχή μας μόλις στο 43 με ένα αδυναμο σουτ του Walters να καταλήγει στην αγκαλία του Howard.Ενα λεπτό αργότερα ο κινητικότατος Deulofeu άλλαξε υπέροχα την μπάλα με τον Pienaar αρχικά και με τον Barry στην συνέχεια πλασάρε απο κοντά τον Begovic για το 1-0 Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα ήταν σαρωτική. Χρειάστηκε μολις 4 λεπτά για να βρεί το δρόμο προς τα δικτυα, ο Gerard Deulofeu μπήκε στην περιοχή απο αριστερά έβγαλε μια μπαλια που χτύπησε στον Barry έφτασε στον Coleman που με ωραιό σουτ πέτυχε 2ο γκολ .Λίγα λέπτα αργότερα στο 54′ αλλή μiα κουρσα του Deulofeu έσωσε ο Begovic, όπως και το σουτ του Lukaku στην συνέχεια της φάσης αλλά το 2-0 δεν έμεινε για αρκετη ώρα ένα ωραίο σουτ του Oviedo στο 58′ έξω απο την περιοχη έκανε τρία  τα γκολ της Έβερτον.Στο 62′ ο Crouch βρίσκεται τετ α τετ με τον Howard όμως αύτος κρατάει το απαραβίαστο της εστίας του.Στο 69′ αλλή μια ευκαιρία με τον Lukaku να μπαίνει απο δεξια να πασάρει στον Pienaar, που το πλασέ του σώζει ο Begovic.Στο 74′ ο Μαρτίνεθ κάνει την πρώτη αλλαγή βάζοντας τον Stones στην θέση του McCarthy.Στο 78′ ο συνήθης ύποπτος Lukaku σκοράρει και αυτός μετα απο ασίστ του Oviedo 4-0.Στο 80′ ο Jelavic μπήκε στην θέση του Lukaku και τρία λεπτά αργότερα ο Mirallas μπήκε στην θέση του Pienaar.Ένα αδύνατο σουτ του Crouch στο 89′ ένα πλασε χαμένο απο τον Jelavic στο 90′ και ένα σουτ του Mirallas στα χερια του Begovic έκλεισαν μια εξαιρετική βραδιά για την Έβερτον.Με τον Μαρτίνεθ να δικαιώνεται  για τις δύο επιλογές του σήμερα οι Deulofeu και Oviedo ήταν οι καλύτεροι για την ομάδα μας σήμερα.