2. /
  4. /
  5. Χάντερσφιλντ-Έβερτον 1-2 (Νίκη με

Χάντερσφιλντ-Έβερτον 1-2 (Νίκη με 10 παίκτες)

Η Έβερτον πέρασε ένα δύσκολο βράδυ στο Χάντερσφιλντ, αλλά κατάφερε να αποκλείσει την τοπική ομάδα, παρόλο τα αμυντικά προβλήματα και το αριθμητικό μειονέκτημα στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα.

Ο Rafa Benitez ξεκίνησε το παιχνίδι με μια περίεργη 11αδα με αρκετούς αμυντικογενείς παίκτες μέσα στο παιχνίδι, παρόλα αυτά η Έβερτον για τα πρώτα 35 λεπτά κυριάρχησε.Ο Moise Kean που ξεκίνησε βασικός δοκίμασε ένα σουτ υπό καλές προϋποθέσεις στο 3′ αλλά έφυγε άουτ.Ένα λεπτό αργότερα μια κοντινή προβολή του ίδιου παίκτη απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Χάντερσφιλντ,Nicholls.Οι μπλε συνέχισαν την πίεση τους και είχαν και άλλα 2 σουτ με τον Townsend και τον Nkounkou που έφυγαν άουτ.Στο 26′ ο Tom Davies κέρδισε την μπάλα στο κέντρο έκανε μια κούρσα και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε την κάθετη πάσα στον Iwobi που πλάσαρε απευθείας ανοίγοντας το σκορ.Ένα λεπτό αργότερα ο Nkounkou βρήκε χώρο και έκανε μια εντυπωσιακή κούρσα, πάσαρε στον Kean που σκόραρε, αλλά ο επόπτης ακύρωσε το γκολ ως οφ-σαίντ (λάθος όπως αποδείχθηκε απο το ριπλέι). Μετά το μισάωρο η Έβερτον κατέβασε απότομα ταχύτητα με αποτέλεσμα η Χαντερσφιλντ να δημιουργήσει πολλές καταστάσεις έχασε μια τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Sinani που μέσα απο την περιοχή το πρώτο του σουτ το απέκρουσε ο Begovic και στο δεύτερο παρόλο που ήταν σχεδόν ελεύθερος μέσα στην περιοχή έφυγε άουτ.Στο 43′ ο Cambell έκλεψε την μπάλα απο τον Gbamin και το καλό σουτ που έπιασε έφυγε ελάχιστα άουτ.Στο 45΄ ένα νέο σουτ του Sinani έξω απο την περιοχή το έστειλε σε κόρνερ με το κεφάλι ο Keane.Μια και η Έβερτον δεν έδειχνε να ξυπνάει ήρθε το γκολ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Thomas εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Lees απο το κέντρο της περιοχής έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Begovic.Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χαντερσφίλντ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και η ομάδα μας συνέχισε να παραπατάει.Στο 56′ ένα εξαιρετικό σουτ του Holmes απέκρουσε με δυσκολία ο Begovic, με τα ακροδάχτυλα.Στην αμέσως επόμενη φάση ξανά απο κόρνερ, ξανά η Χαντερσφιλντ σκόραρε, ευτυχώς όμως παίκτης που επηρέαζε την φάση ήταν σε θέση οφ-σαίντ και το γκολ δεν μέτρησε .Δυο λεπτά αργότερα ο Kean έδειξε για ακόμα μια φορά γιατί δεν τον σηκώνει το κλίμα στην Αγγλία.Σε μια φάση στο κέντρο ενώ έφευγε με την μπάλα στην αντεπίθεση, ο Thomas τον σκούντηξε, ο διαιτητής έδειξε πλεονέκτημα, αλλά ο Ιταλός γύρισε και χτύπησε τον παίκτη των αντιπάλων μας, προκαλώντας έτσι την αποβολή του.Η κόκκινη κάρτα και το αριθμητικό μειονέκτημα ευτυχώς λειτούργησε ως ηλεκτροσόκ στους παίκτες της ομάδας που ξύπνησαν, δεν δέχτηκαν άλλες φάσεις και με την προσθήκες στο γήπεδο των Gomez,Digne και Grey ισορρόπησε τελείως το παιχνίδι.Στο 79′ σε μια άψογη συνεργασία των Gomes και Townsend η Έβερτον έφτασε στο δεύτερο γκολ και την νίκη πρόκριση, όταν ο Ισπανός έκανε μια παράλληλη πάσα στο πρώτο δοκάρι και ο νεοαποκτηθείς παίκτης μας σκόραρε το γκολ πρόκρισης.Στην συνέχεια η ομάδα έχασε και άλλη ευκαιρία με τον Grey να μην καταφέρνει να χριστεί σκόρερ.

Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισαν στο πρώτο ημίχρονο οι Davies,Iwobi ενώ στο δεύτερο βοήθησε και ο Gomez που πέρασε ως αλλαγή