2. /
  4. /
  5. Arsenal-Everton (Post game review)

Arsenal-Everton (Post game review)

Αν στο παιχνίδι με την Γιουνάιτεντ αρχίσαμε να καταλαβαίνουμε ότι η ομάδα είναι ικανή για σπουδαία πράγματα σήμερα βεβαιώθηκε και ο πλέον δύσπιστος οπαδός. Αυτή η ομάδα μπορεί να πάει πολύ ψηλά,άλλωστε η εμφάνιση της εναντίον της πρωτοπόρου  ήταν κάτι παραπάνω από καλή Η Αρσεναλ ξεκίνησε με τους Szczesny, Jenkinson, Koscielny, Mertesacker, Gibbs, Arteta, Wilshere, Ramsey, Ozil, Cazorla, Giroud.Ενω η ομάδα μας με τους Howard, Coleman, Oviedo, Distin, Jagielka, Barry, Barkley, Pienaar, McCarthy, Mirallas, Lukaku.Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό στο μεγαλύτερο μερος του η ομάδα μας ξεκίνησε και ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα έχοντας συντριπτική κατοχή μπάλας που έφτασε ως και 32%-68% κάποια στιγμή και παίζοντας ένα εξαιρετικό passing game το μόνο που γλύτωσε την Άρσεναλ από το δεχτεί το γκολ ήταν οι κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια.Η ομάδα έχασε μερικές ευκαιρίες στο 22′ ένα σουτ του Mirallas έφυγε άουτ το ίδιο και μια προσπάθεια του Coleman που πέρασε ένα παίκτη μπήκε στην περιοχή κέρδισε μια κόντρα αλλά σούταρε άουτ στο 25′.Η εικόνα αυτή διατηρήθηκε  τουλάχιστον τα πρώτα 35′-37′ λεπτά μετά η καλή εικόνα και η κατοχή χάθηκαν η ομάδα έδειξε κουρασμένη και κλείστηκε λίγο με αποτέλεσμα η Άρσεναλ να φτάσει σε δύο τετ α τετ με τον Giroud και τον Ramsey αλλά ευτυχώς ο Howard ήταν εκεί για να σώσει την κατάσταση. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκινάει όπως τελείωσε το πρώτο αρκετά νωθρά με την Άρσεναλ να χάνει δύο ευκαιρίες στο 50′ μια κεφαλιά του Gazorla από πολύ κοντά αδύναμη όμως μπλοκάρει ο Ηoward  και άλλο ένα γύρισμα του Ramsey μετά από σέντρα βγάζει σε κόρνερ ο Howard.Με την ομάδα μας αμέσως μετά να ισορροπεί ξανά το παιχνίδι. Στο 57′ ο Barkley σουτάρει άουτ ενώ στο 67 ‘νέο σουτ του νεαρού απομακρύνει ο Szczesny.Ο Βενγκέρ αναγκάζεται σε τρεις αλλαγές στο 68′ για να ισορροπήσει το παιχνίδι που η πρωτοπόρος ομάδα του έδειχνε να έχει χάσει απο το έλεγχό της βάζοντας τους Rosicky,Walcott και Flamini .Εν μέρει το πετυχαίνει αλλά η ομάδα μας παραμένει απειλητική στο 78′ ο Mirallas δεν καταφέρνει να νικήσει τον Szczesny σε τετ α τετ από λίγο πλάγια και ένα λεπτό αργότερα η σέντρα του Βέλγου μέσου, κεφαλιά του  Distin φεύγει άουτ.Οι ευκαιρίες που διαδέχονταν η μια την άλλη και η άγρια ομορφιά που πήρε το παιχνίδι οδήγησαν τελικά σε γκολ αρχικά την Άρσεναλ όταν η άμυνα μας πιάνεται στον ύπνο ο Walcott κερδίζει ανετα μια κεφαλία μεσα στην περιοχή μας και ο Ozil από κοντά ανοίγει το σκορ.Ευτυχώς η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ η ομάδα μας βγήκε πιο δυναμικά στην επίθεση και ο Deulofeu που είχε μπει μόλις 5′ νωρίτερα μετά από σέντρα του Oviedo χορεύει την άμυνα των Λονδρέζων και σκοράρει 1-1.Η ομάδα δεν αρκέστηκε στην ισοπαλία βγήκε ξανά μπροστά με πρόθεση να πετύχει το γκολ της νίκης η Άρσεναλ όμως συνέρχεται και προσπαθει και αυτή.Οι δυο ευκαιρίες που χάθηκαν στο τέλος έκλεισαν αυτό το 1-1.Αρχικά ο Lukaku  στο 91′ να βγαίνει στην κόντρα αλλά να βιάζεται να σουτάρει με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Szczesny. Με την Άρσεναλ να έχει και αυτή την ευκαιρία της να κερδίσει με μακρινο σουτ του Giroud στο δοκάρι..