2. /
  4. /
  5. Brighton – Everton 0-2

Brighton – Everton 0-2 ( Συνεχίζοντας αήττητοι )

Στο The American Express Community stadium η ομάδα μας βρέθηκε αντιμέτωπη με την Brighton που προερχόταν απο δυο νίκες στο πρωτάθλημα.

O Rafa Benites κατέβασε την ομάδα μας με τους περισσότερους βασικούς οι οποίοι ξεκουράστηκαν στο ενδιάμεσο ματς με αντίπαλο την Huddersfield μεσοβδόμαδα και επανέφερε το 4-4-2.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο προσπαθούσαμε να κρατήσουμε λίγο μπάλα ώστε να δημιουργήσουμε κάποια ευκαιρία,

αλλά η Brighton είτε με κάποια σουτ είτε με κάποια κόρνερ έδειχνε αρκετά πιο επικίνδυνη απο εμάς.

Στο 28′ ήταν η πρώτη μας καλή στιγμή αλλά το σουτ του Townsend έδιωξε σε κόρνερ ο Keeper της Brighton.

Αυτό το σουτ έδωσε ώθηση στην ομάδα μας που άρχισε να ανεβαίνει, δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες όπως το σουτ με καλές προυποθέσεις που όμως πέρασε άουτ απο τον Doukoure

και του Richarlison που δυστυχώς είχε την ίδια τύχη. Όμως η αγωνιστική άνοδος μας επιβεβαιώθηκε με στο 42′ με το υπέροχο γκόλ του Demarai Grey

που δείχνει το πόσο σημαντικός είναι για τον τρόπο που αγωνίζεται η ομάδα, σε ένα ακόμα ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Everton ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι σχετικά νωρίς (στο 55′) μετά απο σπρώξιμο του Veltman στο Coleman.

O Rafa υπέδειξε τον Calvert Lewin ως εκτελεστή, ο Richy νευρίασε, ο DCL το εκτέλεσε και έτσι έγινε το 0-2 . Μερικά λεπτά αργότερα ο DCL

αποχώρησε απο τον αγώνα και στην θέση του πέρασε ο ανεβασμένος Iwobi χωρίς όμως ο Rafa να αλλάξει το σύστημα.

Το ματς φαίνεται πως το ελέγχαμε και όσο ανέβαιναν οι γραμμές της Brighton πιο ψηλά, εμείς βρίσκαμε χώρο και βγαίναμε συχνά στην αντεπίθεση.

Στο 80′ πέρασε στων αγώνα ο Gomes αντί του Gray. Μέχρι το τέλος του ματς, δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ομάδα μας συνέχισε με νίκη

δείχνοντας για ακόμα ένα ματς πολύ καλό πρόσωπο. Πολύ καλό πρόσωπο απο πολλούς παίκτες και ιδιαίτερα σοβαρή εμφάνιση απο το αμυντικό μας δίδυμο.