2. /
  4. /
  5. Everton U18s – Liverpool

Everton U18s – Liverpool U18s 5-0

Εκπληκτική νίκη πέτυχε η ομάδα κάτω των 18 της Έβερτον επί της Λίβερπουλ με σκορ 5-0.  Ο αγώνας διεξήχθη το Σάββατο το πρωί στο Finch Farm.

Η Έβερτον ήταν καταιγιστική και πραγματοποιώντας μια εκπληκτική εμφάνιση, κυριάρχησε απόλυτα στα 90′ λεπτά του αγώνα διαλύοντας τη Λίβερπουλ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 2-0. Τα τέρματα πέτυχαν οι, Harry Charsley 33′ και Jack Bainbridge 46′. Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πετυχαίνοντας άλλα 3 τέρματα. Calum Dyson 50′,76′ και Liam Walsh 58′. Ο προπονητής της ομάδας Paul Tait δήλωσε: ” Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτή τη νίκη, η οποία μας έδωσε τεράστια χαρά και ικανοποίηση. Το ντέρμπι σε οποιοδήποτε επίπεδο είναι μια μάχη. Έπρεπε να παλέψουμε σκληρά, να τα δώσουμε όλα και να παίξουμε το ποδόσφαιρο που ξέρουμε. Δεν δώσαμε την ευκαιρία στη Λίβερπουλ να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Συνεχίσαμε στο ίδιο ρυθμό και στα δύο ημίχρονα, κατακτώντας τελικά τη μεγάλη νίκη.”

Everton: Stanek; Yates, Bainbridge, Graham, Robinson; Walsh; Donohue (Holland 63), Davies (Baningime 86), Broadhead, Charsley; Dyson (Edge 85)

Liverpool: Firth; Brewitt, Masterson, Virtue (Hart 46); Lewis, Alexander-Arnold, Phillips (Waldron 81), Travis; Ejaria, M. Gomes; Maxwell.