2. /
  4. /
  5. everton vs hull –

everton vs hull – post game review

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας που κέρδισε την hull με 2-1 σε ενα κακό παιγνιδι κατ’ εμέ.Το θέμα είναι οτι ακόμα και στις κακές μας μέρες μπορούμε να φτάνουμε στην νίκη. Η ομάδα μας παρατάχτηκε με τους  howard baines coleman jagielka distin mirallas osman mc carthy barkley lukaku barry σε ένα 4-2-3-1και η hull με τους mcgregor rosenior figueroa davis faye elmohamady brady huddlestone livermore graham aluko σε ενα 4-4-2.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 5′ όταν ο lukaku kερδίζει στην δύναμη τον davies μπαίνει στην περιοχή αλλα το πλασε το αποκρούει ο keeper και corner. Στο 8′ είχαμε το  goal απο τον mirallas. συρτό σουτ έξω απο την περιοχή, η μπάλα ακούμπησε οσο έπρεπε στον barry (που ήταν offside ) κ κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Μετά απο λίγα λεπτά και συγκεκριμένα στο 12′ ο επιθετικός της hull, o graham τραυματίζεται μετά απο σκληρό μαρκάρισμα του barry o οποίος είδε την κίτρινη κάρτα, με συνέπεια να αποχωρήσει και στην θέση του να μπεί ο sagbo.Στο 19′ ενα σουτ του barkley δεν ανησύχησε τον mac gregor. Στο 23΄ο distin θυμήθηκε τον παλιό του εαυτό και με ενα περίεργο γύρισμα ανάγκασε τον howard να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ. Τα λεπτά πέρναγαν, η hull είχε ανέβει και έτσι στο 30′ ήρθε η ισοφάριση με τον sagbo. Eμείς προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε αλλά κατι σουτ απο την μεριά μας δεν βρήκαν στόχο και έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 1-1. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την hull να προσπαθεί να παίξει δυνατά και φαινόταν οτι θα προσπαθήσει να μας χτυπήσει στην κόντρα .Εμείς ναι μεν δεν κινδυνεύαμε αλλα δεν μπορούσαμε να δημιουργήσουμε και ευκαιρίες. Την λύση έδωσε όμως ο pienaar στο 57′  στην πρώτη του επαφή με την μπάλα,(έχοντας πάρει την θέση του osman), μετα απο ωραίο συνδιασμό barkley mirallas και pienaar. Στα εναπομείναντα λεπτά προσπαθούσαμε να πετύχουμε ενα ακόμα γκόλ, αλλα απο τη μιά η κακή μέρα αρκετών παιχτών μας και απο την άλλη ο τρόπος που έπαιζε η hull δεν βοηθούσαν. Στο 68 μπήκε ο kone στην θέση του lukaku και μετά απο λίγα λεπτά παραλίγο να χριστεί σκόρερ αλλα το σουτ του βρήκε στο δοκάρι μετά απο ωραία κόντρα επίθεση και στα καπάκια μετά απο λίγα δευτερόλεπτα πάλι ο ίδιος παίχτης σούταρε μέσα απο την περιοχή πάνω στον mc gregor. Στο 79′ βγήκε και ο barkley ο οποίος φάνηκε πολύ ατομιστής στο συγκεκριμένο μάτς και στην θέση του μπήκε ο naismith. Συνεχίζαμε στον ίδιο ρυθμό αλλά δεν καταφέραμε να βάλουμε άλλο γκόλ. Να δώσουμε και συγχαρητήρια βέβαια στον curtis davies της hull που ήταν όλη η άμυνα της ομάδας τού μόνος του, και βοήθησε στο να μην μπεί και τρίτο γκολ. Κλείνοντας, έχουμε και λέμε λοιπον 4 νίκη για την ομάδα μας, 15 βαθμοί και συνεχίζουμε την φετινή καλή μας πορεία..