2. /
  4. /
  5. everton vs liverpool (mignolet

everton vs liverpool (mignolet fc)

Σε ένα απο τα καλύτερα ντέρμπι πού έχω δεί ανάμεσα στις 2 αυτές ομάδες, everton και liverpool ήρθαν ισόπαλες με 3-3. Ένα αποτέλεσμα πού δεν αντικατοπτρίζει σωστά την εικόνα του μάτς, καθώς θεωρώ οτι η ομάδα μας ήταν καλύτερη και άτυχη.

Όπως και νά’χει το παιχνίδι ήταν διαφήμηση του αγγλικού ποδοσφαίρου και παρ’ότι δεν νικήσαμε η εμφάνιση μας ήταν πειστική και δείξαμε οτι είμαστε για πολλά πράγματα φέτος. H ομάδα μας λοιπόν κατέβηκε με τους howard, coleman, distin, baines, jagielka, barry, mac carthy, barkley, mirallas, pienaar, lukaku ενω η εντεκάδα της liverpool ήταν οι mignolet, johnson, flanagan, agger, skrtel, lucas, gerrard, allen, henderson, coutinho, suares σε ένα ιδιόμορφο 4-3-3. Η ομάδα μας μπήκε πολύ πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά, αλλά μόλις στο 5′ απο κόρνερ η Liverpool έκανε το 0-1 με τον coutinho. H ομάδα μας δεν μάσησε και βγήκε αμέσως στην επίθεση, με τον Mirallas να σκοράρει μετά απο φάουλ τοy baines και κεφαλιά του barkley. Συνεχίζοντας την πίεση, κλέψαμε την μπάλα στο 12′ αλλά ο mignolet πρόλαβε τον lukaku στο τετ α τέτ και η μπάλα βγήκε άουτ. Η liverpool παρ’ότι δεν έκανε τίποτα στον αγώνα, κατάφερε να προηγηθεί και πάλι μετά απο εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του suares και έτσι έγινε το 1-2 στο 19′. Ένα σούτ του barkley στο 21′ το έβγαλε ο mignolet και απο εκεί και πέρα έπεσε ο ρυθμός, με εμάς να έχουμε κάποια σούτ που δεν ήταν επικίνδυνα και το μόνο αξιοσημείωτο που έγινε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου ήταν ένα φάουλ του mirallas στον suares που πήγε με τις τάπες, μην βλέποντας ευτυχώς κόκκινη κάρτα. Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι εμείς ξεκινήσαμε να έχουμε την κατοχή και να γυρνάμε την μπάλα, δίχως αποτέλεσμα, και πάνω που έλεγες οτι έτσι θα πάει και το 2 ημίχρονο, ο martines έκανε μια αλλαγή που έκανε το παιχνίδι ροντέο. Βγάζοντας τον baines (αναγκαστικά) όλοι πιστέψαμε οτι θα έβαζε ενα αμυντικό, εκείνος όμως έβαλε τον deulofeu και απο εκεί και πέρα έγινε της π******ς. Ο μικρός μπήκε κρύος και δυστυχώς  δεν κατάφερε να πλασάρει τον Mignolet σε τετ α τετ στο 54′, στο 60′ ο allen βρέθηκε μόνος του μετά απο πολλές κόντρες αλλά ευτυχώς πλάσαρε άουτ. Στο 64′ ο mignolet λέει όχι στον lukaku που πλάσαρε ολομόναχος, το ίδιο έκανε και στο 70′ και ενώ έλεγες οτι δεν θα νικηθεί απο τον βέλγο σήμερα, βλέποντας και την απόκρουση στο φάουλ που εκτέλεσε, τελικά νικήθηκε στο 72′ απο σούτ στο ύψος του πέναλτι και 2-2. Στο 78′ ο lukaku σε αντεπίθεση 4 παιχτών μας έναντι 2 της liverpool δεν πάσαρε σωστά και χάθηκε και αυτή η ευκαιρία ενώ στην επόμενη φάση ο howard έβγαλε την κεφαλιά του αφύλαχτου suares. Ο rodgers(προς τιμή του), δέν φοβήθηκε το momentum της everton, και έχοντας βάλει ήδη τον moses αντί του allen, έβαλε τον sturridge αντί του leiva με σκοπό να σκοράρει και οχι να κρατήσει το χ. Στο 81′ ο Mignolet και πάλι βγάζει το πλασέ του deulofeu, αλλά απο το  κόρνερ που κέρδισε προήλθε το 3-2  απο τον lukaku με κεφαλιά στο 82′ και άρχισαν τα πανηγύρια στο goodison. O Μartinez έβαλε τον stones για να διαφυλάξει το σκόρ, αλλά αντί να γίνουμε πιο προσεκτικοί οπισθοχωρήσαμε αδικαιολόγητα και η liverpool είχε εγκατασταθεί στην περιοχή μας τα τελευταία λεπτα, έτσι προέκυψε το 3-3 απο άλλη μια στημένη φάση με την κεφαλιά του sturridge . Tα τελευταία λεπτά η Liverpool δεν σκοραρε ούτε με τον moses, ούτε με τον suares και έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο, αφήνοντας μας με το ξενέρωμα για άλλο ένα ντέρμπι με τα γειτονάκια και αναθεματίζοντας τον Mignolet για την τρομερή απόδοση που είχε.