4. /
  5. everton vs norwich –

everton vs norwich – post game

Με λιγότερες απουσίες απο αυτό που αναμέναμε, καθώς και ο baines αλλά και ο jagielka ξεπέρασαν τα προβλήματα τους, η ομάδα μας υποδέχτηκε την norwich city.

O martines ξεκίνησε το ματς με τους howard, coleman, baines, distin, stones, mac carthy, barry, mirallas, pienaar, osman, lukaku, ενώ η norwich κατέβηκε με τους ruddy, whitaker,garrido, bennet, bassong, snodgrass, olson, fer, johnson, hooper, van wolfswingel σε 4-4-2 .Πριν ξεκινήσει το ματς είχαμε ένα ευχάριστο νέο, καθώς ο aiden mac geady παρουσιάστηκε στο κοινό της ομάδας μας, γνωρίζοντας την αποθέωση. Στο ματς τώρα, η ομάδα μας ξεκίνησε όπως ξεκινάει σε κάθε εντός έδρας ματς, πίεση ψηλά,κατοχή, πρώτοι στην  μπάλα και κάπως έτσι ήρθε και η πρώτη μας καλή φάση στο 11′ με την κεφαλιά του lukaku να περνάει λίγο άουτ. Στο 15′ η norwich έφτασε κοντά στο 0-1 αλλά ο howard πρόλαβε τον hooper πριν πλασάρει. Μπορεί  στο 22΄ το σουτ του baines να μην ήταν τόσο καλό, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα το σουτ του barry ήταν τέλειο. Έτσι απλά…1-0. Στο 27΄ο howard έδειξε ακόμη μια φορά την κλάση του αποκρούοντας εκπληκτικά το πολύ ωραίο σουτ του van wolfswingel . Το παιχνίδι συνεχιζόταν, με την ομάδα μας συνεχώς στην επίθεση και τον barry να μοιράζει τόσο γλυκά και τόσο ωραία το παιχνίδι, κάνοντας το να φαίνεται εύκολο. Στο 35΄ νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία απο τον coleman που όμως πέρασε και αυτή αουτ. Και ενώ περιμέναμε να λήξει το ημίχρονο χαλαρά χαλαρά, με μία γιόμα απο το πουθενά η norwich βρέθηκε με καλές προυποθέσεις στην περιοχή. Δεν ήταν καμιά τρομερή ευκαιρία, αλλά είναι αυτές οι κολοφάσεις που απο το πουθενά μπορούν να σου κάνουν την ζημιά. Ευτυχώς πέρασε και έτσι το ημίχρονο έληξε με την ομάδα μας στο 1-0.total shots 13-4, κατοχή 68% – 32% . Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχιζε να επιβάλλεται με ευκολία της αντιπάλου της. Σούτ, κόρνερ, ωραίες εναλλαγές της μπάλας, ειδικά μέχρι το 56′ η norwich ήταν αόρατη. Στο 58′ ένα φάουλ σε πολύ καλή θέση για την ομάδα μας, ο miralas και ο baines πάνω απο την μπάλα, τελικά αναλαμβάνει ο miralas την εκτέλεση και κάνει το 2-0, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι αν και ήταν  αρκετά νωρίς.Ο Lukaku στο 61′ έκανε το 3-0 αλλά απο θέση offside. Ο Μartines ήθελε να δώσει την ευκαιρία και σε παίχτες με λίγο χρόνο συμμετοχής και έτσι πέρασε μέσα τον ξεχασμένο heitinga στη θέση του osman, και λίγο αργότερα τον naismith στην θέση του pienaar, δοκιμάζοντας σχήμα με 3 στόπερ. Η norwich μετά το 75΄ ξεθάρρεψε και κόντεψε και να σκοράρει στο 77′ αλλά η κεφαλιά του snodgrass βρήκε στο δοκάρι και στο 84′ το σουτ του van wolfswingel πέρασε άουτ. Απο εκεί και πέρα δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις ο αγώνας και έτσι η ομάδα μας έφτασε εύκολα στην νίκη. 41 Βαθμούς λοιπόν στο σακούλι. Το αρνητικό για μένα είναι η μη χρησιμοποίηση του tolis σήμερα. Εντάξει ρε martines, 2 αλλαγές μόνο…ο moyes είσαι???