4. /
  5. 5η αγωνιστική
ASTON VILLA 3 - 0 EVERTON
18 Sep 2021 - 19:30Villa park

Οι 4 βασικότατες απουσίες των Pickford,Coleman,Richarlison και Calvert-Lewin στοίχισαν στην Έβερτον την πρώτη της φετινή ήττα με το βαρύ 3-0 στο Μπέρμιγχαμ .

Με εκπλήξεις στην 11αδα ξεκίνησε η Έβερτον μια και εκτός αποστολής έμειναν οι Pickford και Richarlison που είναι τραυματίες. H Έβερτον ξεκίνησε καλά με τον Rondon να απειλεί δύο φορές στο 4΄όταν η προσπάθεια του μετά απο σέντρα αποκρούστηκε σε ενώ η κεφαλία του αμέσως μετά το κόρνερ έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν δύο λεπτά αργότερα όταν μετά απο κόρνερ ο Mings έπιασε μια κεφαλιά αλλά ο Begovic με μια φανταστική επέμβαση απέκρουσε ενστικτωδώς. Ένα ακόμα σουτ του Ings μετά απο κεφαλιά πάσα του Mings μέσα στην περιοχή έφυγε άουτ στο 14′. Παρόλο το καλό ξεκίνημα οι δύο ομάδες δεν είχαν άλλες σπουδαίες φάσεις στην συνέχεια και μέχρι το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν καλά σουτ με τον McGinn και τον Cash. Η ομάδα μας είχε μια υποψία ευκαιρίας με μια παράλληλη σέντρα του Grey που δεν πρόλαβε ο Rondon.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Έβερτον ήταν στο γήπεδο μόνο για ένα εικοσάλεπτο. Στο 58′ και στο 64΄όταν ο Iwobi και ο Grey έχασαν δύο καλές ευκαιρίες για την ομάδα μας. Οι «villans» πέτυχαν τρία γκολ από το 66΄ ως το 75΄ και έφτασαν θριαμβευτικά στη νίκη. Στο 66’ο Cash με δυνατό αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την ομάδα  όταν ο Digne πέτυχε αυτογκόλ με κεφαλιά μετά απο κόρνερ. Στο 75ο λεπτό ο Bailey πέτυχε το 3-0 με ασύλληπτο σουτ εντός περιοχής.