2. /
  4. /
  5. Liverpool U18 – Everton

Liverpool U18 – Everton U18 1-4

Σε πάρτι εξελίχθηκε το πρώτο Merseyside Derby της χρονιάς, ανάμεσα στις Liverpool U18 και Everton U18 στο Kirkby. Οι μπλε επικράτησαν κατά κράτος με σκορ 4-1.

Οι νέοι του Kevin Sheedy μετά το 6-1 επί της Ντέρμπι μια βδομάδα νωρίτερα, διέλυσαν εκτός έδρας τους γείτονες με εκπληκτική εμφάνιση. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τα ζαχαρωτά να προηγούνται 1-0 με γκολ του Evans στο 9′. Η κυρίαρχη στο πρώτο μέρος Έβερτον έριξε τον ρυθμό της στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και η Λίβερπουλ που πίεσε κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1 με τον Dhanda στο 50′. Ως τα μέσα του δεύτερου μέρους οι μπλε πήραν ξανά τον έλεγχο και τελείωσαν το ματς μέσα σε δύο λεπτά ( Evans 67′, Bramall 69′ ). Στο 77′ ο Bramall διεύρυνε το σκορ στο 4-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο μεγάλο διπλό της Έβερτον.

Liverpool : Kelleher, Johnston, Parker, Lewis, Masterson, Hunter, Coyle, Dhanda (Glen McAuley, 67), Brewster, Camacho (Owens, 67), Gomes (Simmonds, 82)

Everton : Renshaw, Morris, Harrington, Baningime, Lees, Feeney, Bramall, Kiersey (Hornby, 81), Lavery, Evans, Mampala (Duke-McKenna, 39)