4. /
  5. Manchester united – Everton

Manchester united – Everton

Στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη της Premier League, η everton αντιμετώπισε την Man Utd στο Old Trafford.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να αγωνίζεται με σύστημα 4-2-3-1 με τον Iwobi στα αριστερά και τον Townsend δεξιά ενώ ο Gray ήταν λίγο πιο μπροστά απο τον James. Δυστυχώς στο 8ο λεπτό σε ένα λάθος γύρισμα με το κεφάλι του digne προς τον Pickford, έγινε η ασυνεννοησία με αποτέλεσμα ο Greenwood να το εκμεταλλευτεί και να σκοράρει για το 1-0 . Στο 15 μετά απο κόρνερ, ο Maguire βρέθηκε μόνος του και με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 17 η ομάδα μας προσπάθησε να μειώσει με τον Iwobi ο οποίος όμως δεν κατάφερε να σκοράρει από την μικρή περιοχή. Τα δύσκολα δεν είχαν περάσει για την ομάδα μας η οποία είδε τον Bruno Fernandes στο 29 να σημειώνει το 3-0 με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ και αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ένα ημίχρονο που οι παίκτες μας έδειξαν σαν να αγωνίζονται στην Championship.

Στο δεύτερο ημίχρονο o Rafa πραγματοποίησε τις τρεις πρώτες αλλαγές, περνώντας στο ματς τους Begovic, Delph και Gordon στην θέσω των Pickford, Doucoure και James.

Στο 53 είχε η ομάδα μας ένα σουτ με τον Townsend που δεν είχε πρόβλημα όμως ο De gea στο να το μπλοκάρει σταθερά.

Όσο περνούσε η ώρα, η ομάδα μας ανέβαινε κάπως και αυτό φάνηκε απο δυο καλές στιγμές, αρχικά με το δοκάρι το Townsend και έπειτα απο το γύρισμα του Iwobi που o Gray δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του ώστε να σκοράρει. Εν τω μεταξύ Davies και ο Kenny είχαν περάσει στο ματς αντι για τους Allan και Coleman στο 60, και στο 67 πέρασε ο Broadhead στην θέση του Townsend. Τίποτα συγκλονιστικό απο εκει και πέρα εκτός των αλλαγών στο 77ο λεπτό όπου μπήκαν τα δυο στοπερ Mina και Holgate, αντί των Keane και Godfrey και πέρασε στο ματς η αποκάλυψη των φιλικών o πιτσιρικάς Dobbin αντι του Gray. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 90ο λεπτό όταν ο Dallot διαμόρφωσε το 4-0.

Μια κακή εμφάνιση που δείχνει πως η ομάδα δεν είναι έτοιμη για την πρεμιέρα της άλλης εβδομάδας.

Συνθέσεις:

Manchester united: De gea, Wan Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw, Van de Beek, Matic, Greenwood, Fernandes, James, Martial

Substitutes: Heaton, Pogba, Mata, Grant, Pereira, Fred, Dalot, Williams, Garner, Tuanzebe, McTominay

Everton: Pickford, Coleman, Keane, Godfrey, Digne, Allan, Doucoure, Iwobi, James, Townsend, Gray

Substitutes: Begovic, Kenny, Holgate, Delph, Mina, Nkounkou, Gordon, Davies, Broadhead, Tyrer, Dobbin