5. Newcastle-Everton Post game review

Newcastle-Everton Post game review

Σχόλιο

Μια φανταστική εμφάνιση για την ομάδα που δείχνει να βρίσκει την φόρμα της στ πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν.

Η Έβερτον σκόρπισε την Νιουκάστλ σήμερα με σχεδόν ολόκληρη την ομάδα να κάνει μια εξαιρετική εμφάνιση.Δεν μπορώ να μην σταθώ στο υπέροχο γκολ του Barkley που θα ανοίξει απο αύριο καινούργιο κεφάλαιο στην μεταγραφολογία.Όπως και στο ότι η ισοπαλία της Άρσεναλ μας ανοίγει ένα παράθυρο ελπίδας για το Champions league.Mε εμφανίσεις σαν την σημερινή υπάρχει κανείς που θα μας σταματήσει απο το να  ονειρευόμαστε;

Εντεκάδες

Έβερτον: Howard, Baines, Distin, Stones, Coleman, Barry, McCarthy, Deulofeu, Barkley(82′ Naismith), Osman , Lukaku.

Νιουκάστλ:Krul, Yanga-Mbiwa(75’Marveaux), Williamson, Coloccini (c), Dummett, Sissoko, Anita, Tiote, Gouffran(90’Ameobi), de Jong(58′ Ben Afra), Cisse.

Φάσεις και γκολ

A’ Ημίχρονο

2′ Κόρνερ για την Νιουκάστλ ο Cisse πλασάρει απο πολύ κοντά προλαβαίνει ο McGarthy και β΄ζει την κόντρα.

17′ Ο Οsman βγάζει μια υπέροχη μπαλία στον Lukaku αλλα το πλασσέ σώζει ο Krul

21′ O Sissoko βγαίνει στην αντεπίθεση πασαρει κάθετα στον Cisse αλλά κοντράρεται τελευταία στιγμή σε κόρνερ απο τον Coleman

22′ ΓΚΟΟΟΛ Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Barkley παίρνει την μπάλα στο κέντρο κάνει μια απιθανη κούρσα δεν πασάρει στον Lukaku ελευθερώνεται υπέροχα και σκοράρει απο κοντά 0-1 ένα υπέροχο σόλο και σπάνιας ομορφιάς γκολ απο τον Ross Barkley

33′ Ωραίος συνδυασμός τβν παικτών της Νιουκαστλ μέσα στην περιοχή ο Anita Πασάρει στον Cisse που κόβεται απο τον Osman λιγό πριν πλασάρει

36′ Χαμηλή σέντρα του Cisse το σου του Williamson κοντράρει κάπου και φτάνει στον Howard

45′ O Deulofeu μπαίνει στην περιοχή απο δεξιά το σουτ όμως φεύγει αόυτ

Β’ Ημίχρονο

52′ ΓΚΟΟΟΛ O Osman με βαθιά μπαλιά βρίσκει δεξιά τον Deulofeu που κάνει μια κούρσα απο δεξιά βρίσκει τον Lukaku που σκοραρει με προβολή  0-2

56′ O Tiote κλέβει την μπάλα στο κέντρο σουτάρει δυνατά με γροθιες σε κόρνερ ο Howard

61′ O Αnita βγάζει μια σέντρα απευθείας σουτ απο τον Goufran άουτ η μπάλα

74′ Ο Lukaku κάνει μια κούρσα μπαίνει στην περιοχή σουτάρει αλλά αποκρούει ο Krul

78′ O Ben Afra ελευθερώνεται δεξια μέσα στην περιοχή κάνει η παράλληλη μπαλία στον Anita που απο πλεονεκτικότατη θέση πλασάρει άουτ

80′ Σέντρα του Anita κεφαλιά ου Cisse σώζει υπέροχα ο Howard

84′ Όμορφη προσπάθεια του Deulofeu που μπαίνει στην περιοχή απο αριστερά αλλά δεν καταφέρνει να νικήσει τον Krul

87′ ΓΚΟΟΟΛ Νέα αντεπίθεση της ομάδας μας η μπάλα φτάνει αριστερά στον Deulofeu που πασάρει στον Lukaku αυτός κατευθείαν στον Osman που σκοράρει με δυνατό σουτ

89′ Νεα προσπάθεια του Deulofeu απο αριστερα που μπαίνει στην περιοχή βγάζει μια παράλληλη μπαλία αλλά ο Naismith δεν προλαβαίνει