5. Norwich City- Everton FC

Norwich City- Everton FC

Carrow Road,17 Αυγούστου 2013, 17:00 ώρα Ελλάδος.

Πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Fellaini αγωνίστηκε στα 90′ του αγώνα της εθνικής του την Τετάρτη και έτσι θα είναι διαθέσιμος. Οι Hibbert, Alcaraz, Gueye είναι τραυματίες και μένουν εκτός αγώνα.

Σχετικά με τον Darron Gibson ο Roberto Martinez χθες είπε πως οι πιθανότητες να αγωνιστεί είναι 50- 50, και θα περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή. Εικάζω πως είναι διαθέσιμος και δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη…

Για τη Norwich City θα λείψει ο τιμωρημένος Leroy Fer, ενώ για τρεις παίκτες δεν έχει ξεκαθαριστεί η κατάσταση τους, λόγω των τραυματισμών τους. Πρόκειται για τους Pilkington, Hooper και Bassong.

Σχετικά με τη φόρμα, μπορούμε να μιλήσουμε μόνο για τα παιχνίδια της προετοιμασίας. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της Everton γνωστά.

H Norwich έπαιξε με τις Dorados(B’ Μεξικού) 0-0, San Jose Earthquakes 1-0, Portland Timbers 1-0, Brighton & Hove Albion 1-1, Sporting Braga 2-2, και Παναθηναϊκό 0-2(σε όλα τα αποτελέσματα φιλοξενούμενη η Norwich).

Στην τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων η Norwich νίκησε με γκολ του Grant Holt στις καθυστερήσεις. Η Everton προηγήθηκε με την κεφαλιά του Osman στο ημίχρονο αλλά, φανερά κουρασμένη, οπισθοχώρησε και έδωσε στον Kei Kamara την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 84′.