4. /
  5. Tottenham-Everton post game review

Tottenham-Everton post game review

Σχόλιο

Η Έβερτον δείχνει να κάνει μια κοιλία δεν είναι απαραίτητα διαπίστωση του σημερινου αγώνα, αλλά του συνόλου των τελευταίων αγώνων, άλλωστε οι δύο ήττες στα τελευταία τρία παιχνίδια μιλάνε απο μόνες τους

.Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν καλή για την ομάδα ειδικά στο πρώτο τέταρτο η ομάδα έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Osman γενικότερα σε όλο το πρώτο ημίχρονο έδειχνε να έχει τον έλεγχο.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα ήταν τουλάχιστον υποτονική δεν είχε την ένταση και το πάθος, ίσως η κούραση η οι αρκετοι τραυματισμοί που είχαν βασικά στελέχη, ο Coleman δεν ήταν καλός, ουτε ο Baines είναι ο ίδιος,ο Barkley επίσης μέτριος Βέβαια δεν θεωρώ ότι είμασταν  χειρότεροι απο την Τότεναμ είναι όμως απο αυτά τα παιχνίδια που κρίνονται στο γκολ και δυστυχώς το δεχτήκαμε εμείς.Άλλωστε είχαμε την κατοχή  47%-53% περισσότερες τελικές 8 με 11.Νομίζω πως το δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία αλλά δυστυχώς δεν ήρθε.

Εντεκάδες

Tottenham:Lloris, Walker, Dawson, Vertonghen, Rose, Lennon, Paulinho(67′ Capoue), Bentaleb, Eriksen(59′ Townsend), Dembele, Adebayor

Everton: Howard, Coleman, Baines, Distin, Jagielka, Barry, McCarthy, Osman(73’McGeady), Pienaar(63’Barkley), Mirallas, Naismith(73’Deulofeu)

Φασείς και γκολ

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

3′ Ο Coleman απο δεξια βγάζει μια ψιλοκρεμαστή πάσα στον Οsman λίγο έξω απο την περιοχή ωραίο σουτ με φάλτσο του τελευταίου ελάχιστα άουτ

7′ Yπέροχη συνεργασία Naismith με Osman το σουτ του τελευταίου διώχνει σε κόρνερ ο LIoris

8′ Κεφαλία του Osman απο το κόρνερ η μπάλα φεύγει άουτ

9′ Νέα προσπάθεια του Naismith απο δεξια πασάρει στον Οsman το σουτ του στην αγκαλιά του Lloris

13′ Χτυπημα φάουλ του Eriksen λίγο πιο ψηλα απο το δοκάρι του Howard

21′ Σουτ του Walker απο δεξιά αουτ

24′ Ωραίο σουτ του Coleman έξω απο την περιοχή αδύνατο στην αγκαλία του Lioris

26′ Παράλληλη μπαλία του Rose απο δεξια δεν προλαβαίνει ο Adebayor

31′ Κεφαλία του Ericksen απο κόρνερ άουτ

35′ O Mirallas παίρνει την μπάλα εξω απο την περιοχή ντριπλάρει υπερβολικά δεν πασάρει στο μόνο του στα δεξια του Naismith και τελικά το σουτ του καταλήγει άουτ

45′ Καθετη μπαλία προς τον Adebayor  προλαβαίνει ο Howard και διωχνει πλάγιο με τα πόδια

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

51′ Σουτ του Mirallas απο αριστερα η μπάλα πάνω απο τα δοκαρια του Lloris

54′ Κεφαλια του Adebayor απο κόρνερ η μπάλα ψηλα άουτ

56′ Επέλαση της ομάδας μας απο δεξια ο Baines δεν βρισκει  την μπάλα όπως θα ήθελα απο το γύρισμα του Mirallas απομακρύνουν οι παίκτες της Τοττεναμ

65′ Γρήγορα εκτελεσμένο φάουλ απο τον Walker προς τον Adebayor πιάνει στον υπνο την αμυνα μας με τον αφρικάνο επιθετικό να σκοράρει 1-0 για την Τότεναμ

76′ Σουτ του Adebayor έξω απο την περιοχή η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια

80′ Σέντρα σουτ του McGeady απο αριστερά μαζεύει ο Lloris

81′ Μια φάση που σηκώνει συζήτηση αν ήταν πέναλτι (κατα την αποψη μου ήταν )ο Coleman μπαίνει στην περιοχή ανοιγεί λίγο την μπάλα προλαβαίνοντας να την τσιμπήσει πριν τον Capoue της Τότεναμ που τον ανατρέπει παίζεται λεει ο διατητής

90+’ Στην κόντρα στις καθυστερήσεις η Τόττεναμ με τον Defoe να βγαίνει στην κόντρα απο δεξιά αλλά ο Howard να αποτρέπει το 2-0