3. Άρθρα
  4. /
  5. west ham utd vs

west ham utd vs evertom – post game review

Με ένα τεράστιο διπλό έφυγε σήμερα απο το upton park η ομάδα μας κερδίζοντας 2-3 την west ham.Με αυτό το αποτέλεσμα έχουμε παραμείνει η μόνη αήττητη ομάδα στο νησί και έπεται συνέχεια. Ας περάσουμε τώρα στην ανάλυση του παιχνιδιού.

Η ομάδα μας ξεκίνησε με howard, baines, coleman, distin , jagielka, osman, barkley, barry, naismith, miralas jelavic  και η west ham με τους jaaskelainen,reid, rat, o’brien, collins, noble, nolan,diame , jarvis, maiga, morisson.H west ham μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, με σκοπό να μην αφήσει την everton να κάνει το παιχνίδι της. Πίεζε αρκετά ψηλά, έμπαιναν πρώτοι στις φάσεις οι παίχτες της και εμείς δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε.Στο 6′ λεπτό ο diame μετά απο λάθος γύρισμα του coleman σούταρε άουτ.Στο επόμενο λεπτό είχαμε μια καλή ευκαιρία όταν ο mirallas σούταρε και ο jaaskelainen έδιωξε, αλλα απο εκεί και έπειτα δεν κάναμε άλλη ευκαιρία. Η west ham είχε μια καλή στιγμή όταν ο jarvis μπήκε απο αριστερά στην περιοχή μας, αλλα ευτυχώς ο distin τον έκοψε. Απο εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου παρακολουθήσαμε ενα πολύ ανιαρό μάτς.  Δυστυχώς στην μοναδική φάση που έγινε, η west ham άνοιξε το σκόρ στο 31′ με το σούτ του morrison που βρήκε στον jags(νομίζω) και άλλαξε πορεία. Μετά το goal πήραμε την κατοχή χωρίς όμως να καταφέρουμε να απειλήσουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο το θηρίο ξύπνησε.Ο Μartines έβαλε μέσα τους lukaku και mac carthy στην θέση των αρνητικών jelavic και naismith και η ομάδα μεταμορφώθηκε. Στο 48′ ωραία κάθετη του lukaku στον mirallas που δεν πρόλαβε να πλασάρει και την πάσα που έκανε στην μικρη περιοχή απομάκρυναν οι αμυντικοί της w.h. Στο 52′ ο osman τραυματίστηκε και ο martines βάζει στην θέση του τον oviedo μετατρέποντας το σύστημα σε 4-4-2 με τους 2 Βέλγους μπροστά.Η ομάδα έδειχνε πως είναι θέμα χρόνου να σκοράρει. Στο 59΄ο baines σέντραρε για το κεφάλι του mirallas αλλα για λίγο δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλία. Στο 61′ ο barkley κερδίζει φάουλ έξω απο την περιοχή, ο baines πέρνει φόρα και…1-1. Στο 70′ και ενώ η κατοχή μας έχει ανέβει στο 70-30%, ο baines κάνει το 1-2 με τον oviedo, σουτάρει αλλα ο jaaskelainen διώχνει σε κόρνερ.Ο allardyce βλέποντας οτι η ομάδα του δεν περνάει ούτε το κέντρο, έβαλε πρώτα τον petric και μετά τον vaz te. O petric σε μια ανύποπτη στιγμή στο 75′ κυνήγησε μια χαμένη μπαλία, γύρισε στον nolan ο οποίος κέρδισε πέναλτυ και ο noble έκανε το 2-1 κόντρα στη ροή του μάτς. Και ενώ περιμέναμε πως δέν θα κερδίζαμε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ο noble ανέτρεψε έξω απο την περιοχή των barkley και ο διαιτητής  του έδειξε την δεύτερη κίτρινη. Ο baines ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στο δεξί γάμα της εστίας και 2-2 με ενα απίστευτο goal.H ομάδα συνέχισε να πιέζει και στο 85′ γύρισμα του mirallas, o lukaku παίρνει την κεφαλιά και κάνει το 2-3. Ο διαιτητής έδωσε 7 λεπτά καθυστερήσεις η west ham είχε συμβιβαστεί με την ήττα και έτσι η δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα μας είναι γεγονός.Κ για να μην με λέτε κομπλεξικό…μαεστρικό κοουτσάρισμα απο τον martines.