2. /
  4. /
  5. Γουέστ Μπρόμουιτς- Έβερτον 0-1

Γουέστ Μπρόμουιτς- Έβερτον 0-1

Μετά από μια σκληρή μάχη με την αξιόμαχη Γουεστ Μπρόμ, η Έβερτον είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της και κατάφερε να αποδράσει από το Χόθορνς με γκολ του Ριτσάρλισον. Στην τετράδα για πρώτη φορά μετά από καιρό η ομάδα μας, η οποία βρίσκει σιγά σιγά την φόρμουλα να κερδίζει και τα πιο εύκολα θεωρητικά ματς.

Ο Carlo αποφάσισε να παίξει με δυο εξτρέμ στην βασική εντεκάδα, θεωρώντας οτι ο Big Sam θα παρουσιάσει την γνωστή συμπαγή αμυντική ομάδα που είχαμε μάθει από πρώτο χέρι λίγα χρόνια πριν. Ωστώσο, η West Brom, που καίγεται για βαθμούς στο κυνήγι της αποφυγής του υποβιβασμού, έπαιξε ψηλά από το πρώτο λεπτό και με την έναρξη έχασε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του πολύ καλού ,σήμερα, Diagne , με τον Pickford να κάνει μια από τις αποκρούσεις της σεζόν, αλλάζοντας χέρι στον αέρα.  Η West Brom συνέχισε την πίεση και η ομάδα μας προσπαθούσε να βρει ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις, κόντρα στην ανοργάνωτη άμυνα των Baggies. Η ομάδα μας ανέβηκε σταδιακά και σε μια από αυτές τις ευκαιρίες, φτάνοντας προς το τέλος του ημιχρόνου, ο Richarlison έκανε ωραία προσπάθεια αλλά αστόχησε στο τέλος , στην πρώτη μας καλή ευκαρία του παιχνιδιού, καθώς η πλειοψηφία των αντεπιθέσεων μας λάμβανε τέλος λόγω κακής τελικής πάσας. Στο 42΄χάθηκε η ευκαιρία του ματς, αφού μετά από κόντρα σε πάσα του Bernard, o DCL βρέθηκε σε τετ-α-τετ και νικήθηκε από τον Johnstone.

Τo δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με την WBA να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να χάνει ευκαιρία πάλι με τον Diagne με κεφαλιά στο 55′ από καλή θέση. Σιγά σιγά όσο πέρναγε η ώρα, οι παίκτες της West Brom φάνηκαν κουρασμένοι και η κατοχή πέρασε στην ομάδα μας . Ο Carlo βλέποντας ότι η αντίπαλος μας μένει ψηλά , προσέθεσε τους Alan και Gylfi ώστε να δυναμώσει το κέντρο μας. Στην δύτερη επαφή του Ισλανδού μετά την είσοδο του και μετά από κόρνερ, στο 66′ έβγαλε γλυκιά σέντρα στην καρδιά της περιοχής και ο Richarlison με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Μετά το 80′ η West Brom ανέβηκε και με φρέσκους επιθετικούς αλλά δεν βρήκε δρόμους προς την εστία του Pickford. Την μοναδική φορά που η άμυνα μας πιάστηκε στον ύπνο στο 93′ , ο Diagne υποδέχθηκε μια σέντρα από τα δεξιά και νίκησε με πλασέ τον Pickford, ωστώσο και με την χρήση VAR , υπεδήχθη σωστά σε θέση offside.

Εν κατακλείδι, η ομάδα μας πήρε δεύτερη σερί επαγγελματική νίκη και πλέον έχει ξεκάθαρο μεγάλο στόχο τα αστέρια της Ευρώπης. Καλή εμφάνιση από Richarlison, Holgate καi Godfrey ενώ αντίθετα σε ρηχά νερά έμεινε ο Iwobi.