4. /
  5. Γουέστ Χαμ-Έβερτον 0-2

Γουέστ Χαμ-Έβερτον 0-2

Σχόλιο

Μια εξαιρετική Έβερτον ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, “τελείωσε” με συνοπτικές διαδικασίες την Γουέστ Χαμ και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της 7ης θέσης, που υπό προϋποθέσεις δίνει Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Έβερτον ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και σκόραρε μόλις στο 5′ όταν ο Gulfi Sigurdsson εκτέλεσε ένα κόρνερ ο Zouma έπιασε την κεφαλιά, που κατέληξε στα δίχτυα του Fabianski για το 0-1.Οι μπλέ συνέχισαν με ένα σαρωτικό ρυθμό, με αποτέλεσμα κάθε φάση ως ο ημίχρονο να είναι ευκαιρία. Έτσι στο 7′ οι παίκτες της Γουέστ Χαμ μόλις και πρόλαβαν το 1-2 που προσπάθησαν να παίξουν οι Gomes και Sigurdsson με αποτέλεσμα να μην φτάσει η μπαλα στον Πορτογάλο.Στο 11′ η ομάδα είχε διπλή ευκαιρία με τους Calvert-Lewin αρχικά και Sigurdsson στην συνέχεια να σουτάρουν, αλλά να αποκρούει ο Fabianski.Στο 12′ ο Fabianski έσωσε άλλο ένα σουτ του Digne απο αριστερά  και λίγο αργότερα πρόλαβε πριν ο Calvert-Lewin πιάσει την κεφάλια και σκοράρει.Στο 17 ο Calvert-Lewin δεν κατάφερε αρχικά να στείλει την μπάλα προς στο τέρμα στην παράλληλη μπαλια του Bernard ενώ και στο 25′ σούταρε άουτ.Στο 33′ όμως ήταν η στιγμη που η ομάδα διπλασίασε τα τέρματα της ο Richarlison έβγαλε μια κάθετη μπαλιά στον Coleman αυτός γύρισε παράλληλα την μπάλα στον συμπατριώτη του τον Bernard που δεν δυσκολεύτηκε απο κοντά να πετύχει το 0-2.Τέλος στο 39′ ο Richarlison δοκίμασε μια σέντρα σουτ που απέκρουσε ο Fabianski.Η αποσβολομένη Γουέστ Χαμ έδειχνε ανίκανη να αντιδράσει στην καταιγιστική Έβερτον του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γούέστ Χαμ έκανε 2 αλλαγές προσπαθώντας να ελέγξει κάπως το παιχνίδι και κατάφερε να κλείσει τα αμυντικά της κενά.Δέχθηκε αισθητά λιγότερες ευκαιρίες με τον Calvert-Lewin να μην καταφέρνει σε 2 ευκαιρίες που του δόθηκαν στο 71′ και το 75΄να σκοράρει στέλνοντας και στις δύο περιπτώσεις την μπάλα άουτ.Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μια κεφαλιά του Richarlison στο 82′ στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από κόρνερ του Lucas Digne.

Εξαιρετική απόδοση για τους περισσότερους παίκτες της ομάδας μας.Το πρώτο ημίχρονο ήταν ίσως το καλύτερο για την ομάδα μας φέτος.