4. /
  5. Έβερτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2

Έβερτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2

Κούραση και ατυχία αλλά και το βάθος του πάγκου της Γιουνάιτεντ σε αντίθεση με αυτόν της ομάδας μας έπαιξαν το ρόλο τους ώστε η Έβερτον να μείνει εκτός των ημιτελικών του Λιγκ καπ  .

Στο πρώτο ημίχρονο οι μπλε έμοιαζαν σαν ναρκωμένοι ειδικά στα πρώτα 25 λεπτά, σχεδόν κάθε φάση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα μπορούσε να είναι γκολ όμως λίγο η τύχη στην κεφαλιά του Pogba λίγο η αστοχία των φιλοξενούμενων στην κεφαλιά ψαράκι του Greenwood και λίγο ο Olsen στην διπλή ευκαιρία του Cavani διατήρησαν το μηδέν. Η Έβερτον άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και να γίνεται πιο απειλητική μετά στο 25΄ είχε μια καλή ευκαιρία με ένα φάουλ του Sigurdsson στο 37′ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ Henderson.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρόλο που οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν τόσο καλοί ούτε είχαν τις ανάλογες ευκαιρίες ότι μπορούσε να πάει στραβά για την ομάδα μας πήγε που έχασε στο 56′ τον Richarlison που αποχώρησε τραυματίας. Περιορίστηκε κυρίως στην άμυνα και ήταν αρκετά καλή σε αυτό τον τομέα. Αντίθετα στην επίθεση οι περισσότερες αποφάσεις ή ήταν κακές η βεβιασμένες και έδειχναν μια κούραση. Στο 88′ μια στιγμή έφτασε όταν ο Cavani βρήκε λίγο χώρο έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε ένα πολύ καλό σουτ που κατέληξε στα δίχτυά του Olsen.Όπως ήταν φυσιολογικό η ομάδα μας βγήκε μαζικά μπροστά για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Τελικά όμως σε μια αντεπίθεση ο Martial πέτυχε και δεύτερο γκολ για να διαμορφωθεί το τελικό 0-2.

Σε ατομικό επίπεδο προσπάθησαν ο Sigurdsson, ο Olsen,ο Godfrey και ο Coleman δυστυχώς αρχίζει να βγαίνει η κούραση σε κάποιους παίκτες ας ελπίσουμε αυτό να μην στοιχίσει στα επόμενα παιχνίδια