4. /
  5. Στόουκ-Έβερτον 0-3

Στόουκ-Έβερτον 0-3

Σχόλιο

H Έβερτον πέρασε σαν σίφουνας σε μια απο τις απο τις πιό δύσκολες έδρες στην Αγγλία, κράτησε ξανά το μηδέν στην άμυνα και μπορεί να βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον αν συνεχίσει σε αυτο το δρόμο.

Η ομάδα μας ήταν σαφώς καλύτερη απο την Στόουκ, έδωσε έξυπνα χώρο και χτυπούσε στις αντεπιθέσεις. Σκόραρε ξανά στο πρώτο τέταρτο με πέναλτι που κέρδισε ο Cleverley και εκτέλεσε ο Lukaku.Το 2ο γκολ απο κόρνερ και κεφαλια του Coleman ενω στο τρίτο ο Lennon έκλεψε την μπάλα έκανε μια ταχύτατη επέλαση προς το τέρμα του Butland και σκόραρε με πλασέ το 0-3, που ήταν το σκορ που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.Στο δεύτερο ημίχρονο  το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, αν οι παίκτες μας ήταν πιο συγκεντρωμένοι στις τελικές τους προσπάθειες και αν ο τερματοφύλακας της Στόουκ δεν έκανε κάποιες καλές επεμβάσεις.Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισε ο Lennon που έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα της ομάδας ενω καλοι ήταν οι Barkley ,Cleverley,Lukaku και γενικότερα όλοι οι βασικοί ήταν αρκετά καλοί.

Εντεκάδες

Στόουκ:Butland,Johnson,Wollscheid,Muniesa,Pieters,Imbula,Wheelan,Shaqiri(62’Odemeingie), Afellay(62’Ireland), Arnautovic(76’Joselu),Diouf

Έβερτον:Robles,Coleman,Jagielka,Funes Mori,Oviedo,McCarthy(90’Osman),Barry,Lennon,Barkley( 87’Mirallas), Cleverley,Lukaku(76’Kone)