4. /
  5. Έβερτον-Άρσεναλ 1-0

Έβερτον-Άρσεναλ 1-0

Σχόλιο

Η Έβερτον κέρδισε και την Άρσεναλ στο Goodison park και το 1-0 είναι μάλλον φτωχό μπροστά στις πάρα πολλές φάσεις που δημιούργησαν οι μπλέ που πρόσθεσε άλλη μία φανταστική εμφάνιση στο ενεργητικό της τον τελευταίο μήνα.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με μια καλή φάση για τους φιλοξενούμενους στο 3′ όταν ο Lacazatte μπήκε στην μεγάλη περιοχή  αλλά ο Coleman που τον παρενόχλησε και ο Zouma που έπεσε στα πόδια του τον ανάγκασαν να κάνει ένα βιαστικό σουτ που έγευγε άουτ πριν προλάβει ο Ozil να γυρίσει την μπάλα και αποκρούσει ο Jagielka σε κόρνερ.Ήταν και η μοναδική φάση της Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο απο εκεί και μετά η Έβερτον επέβαλε τον ρυθμό της.Άνοιξε το σκορ στο 10′ όταν από πλάγιο του Digne, η μπάλα γύρισε προς τα πίσω σε μια κεφαλία που διεκδίκησε ο Jagielka χτύπησε στο πόδι του Kolasinac και στρώθηκε στον αρχηγό, που απο κοντά σκόραρε και έγινε ο γηραιότερος σκόρερ της φετινής Πρέμιερ λιγκ.Η Έβερτον είχε τον έλεγχο του αγώνα και αν και έκανε υποψίες ευκαιριών, συνήθως κοβόταν πριν την τελική προσπάθεια.Τα μοναδικά επικίνδυνα τελειώματα ήταν δύο σουτ.Ένα του Gomes που έφυγε λίγο άουτ και άλλο ένα του Sigurdsson ουσιαστικά στα χέρια του τερματοφύλακα της Άρσεναλ Leno.Είναι χαρακτηριστικό της πολύ καλής λειτουργίας της ομάδας αμυντικά η μόλις μια τελική προσπάθεια της Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά πιο καλό σε φάσεις, η Άρσεναλ που ξεκίνησε με δύο αλλαγές τους Ramsey και Aubameyang είχε δύο καλές φάσεις στο ξεκίνημα. Συγκεκριμένα στο 48΄ όταν ο Pickford απομάκρυνε με γροθιά την μπάλα που έφτασε στον Ramsey αλλά αυτός σουταρε άουτ, το ίδιο έκανε σε άλλη μια φάση 4 λεπτά αργότερα όταν μέσα από την περιοχή σούταρε απελπιστικά άουτ.Η Έβερτον υπέβαλε τον ρυθμό της από εκεί και μετά και αν και είχε πάρα πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει με τον Sigurdsson να σουτάρει άουτ στο 54′,το 63′ και το 72′ σε καλές ευκαιρίες.Καλή ευκαιρία και για τον Bernard σε τετ α τετ που άργησε πολύ και τελικά σούταρε πάνω στον Leno.Στο 68΄ο Richarlison σούταρε ξανά άουτ από καλή θέση.Στο 70′ κόρνερ και κεφαλία του Calvert-Lewin στα χέρια του Leno.στο 72′  o Richarlison έβγαλε παράλληλη σέντρα αλλά ο Sigurdsson έστειλε την μπάλα πάνω στον Leno.Στο 74′ πάλι οι Sigurdsson o Iσλανδός σούταρε πάνω στους αμυντικούς της Άρσεναλ η μπάλα στρώθηκε στον Richarlison που σούταρε άουτ.Η Έβερτον είχε αι άλλες ευκαιρίες να σκοράρει όπως ένα σουτ του Bernard στο 81′ πάνω στον Leno.Στο 84′ σουτ του Gomes άουτ και στο 86′ σουτ του Walcott στα χέρια του Leno.

Σε ατομικό επίπεδο πολύ δουλεία απο τον Dominic Calvert-Lewin που έδωσε μάχες χρέωσε με κίτρινες κάρτες τους 2 κεντρικούς αμυντικούς της Άρσεναλ έντονο μαρκάρισμα και πολύ αθόρυβη δουλεία στο γήπεδο.Εξαιρετικοί και οι Jagielka,Gueye,Digne και Bernard.