2. /
  4. /
  5. Έβερτον-Σαουθάμπτον 1-1

Έβερτον-Σαουθάμπτον 1-1

Η Έβερτον παραχώρησε ισοπαλία στην Σαουθάμπτον στο Goodison park και κλώτσησε και τις τελευταίες ελπίδες για έξοδο στο Europa league.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σαουθάμπτον ήταν αρκετά καλύτερη.Πρέσσαρε ψηλά και αποδιοργάνωσε την ομάδα μας.Έχασε ένα πέναλτι στο 28′ με τον Ward-Prowse.Ένα πέναλτι βέβαια που ήταν ανακάλυψη που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν ήταν μεθυσμένος ο διατητής η αν υπήρχε ανθρωποι στο var, στο παιχνίδι.Όμως ότι δεν έγινε στο 28′ έγινε λίγο αργότερα, όταν o Amstrong έβγαλε μια κάθετη μπαλιά στον Ings ντρίμπλαρε όμορφα τον Pickford σε μια φάση που όλη η άμυνα κοιμήθηκε μια και θεώρησε ότι είναι οφ-σαίντ και άνοιξε το σκορ.Η μπλε έκαναν το 1-1 όταν ο Richarlison στο 43′ λεπτό, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική μακρινή μπαλιά του Digne.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον στάθηκε λίγο καλύτερα ήταν απειλητική αλλά δεν κατάφερα να πετύχει κάποιο γκολ..Έντυπωση προκαλέσε ξανά η στάση του διατητή και του var όταν στo 60′ o Bednarek ανέτρέψε σε πρoφανή θέση για γκολ λίγο πριν πατήσει περιοχή τον Richarlison όμως τιμωρήθηκε με κίτρινή και όχι με κόκκινη.Ο Calvert-Lewin δεν μπορέσε να υποδεχθεί καλά την μπάλα σε μια μακρινή μπαλια και έχασε καλή ευκαιρία να σκοράρειΗ Έβερτον όμως πέρα απο τις φάσεις που αναφέραμε ήταν κατώτερη των προσδοκιών σήμερα και σίγουρα δεν άξιζε κάτι παραπάνω.

Οι Digne και Richarlison ήταν οι καλύτεροι της ομάδας.Θετικός και ο Mina με πολλές κερδισμένες μάχες στον αέρα.Απογοητεύτικός και σήμερα ο Iwobi δεν είδαμε τίποτα ιδιαίτερο και απο τους Keane,Gomes,Calvert-Lewin.Δεν βοήθησαν και οι αλλαγές των Kean Bernard