4. /
  5. Νιουκάστλ-Έβερτον 1-2

Νιουκάστλ-Έβερτον 1-2

Σχόλιο

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Carlo Ancelloti με την Έβερτον να παίζει καλό ποδόσφαιρο σε μεγάλη διάρκεια του παιχνίδιού να έχει μόνο και ένα κάκιστο τελευταίο τέταρτο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε αρκετά καλά πίεσε την Νιουκαστλ και έφτασε γρήγορα στο γκολ όταν ο Calvert-Lewin εκμεταλεύτηκε τις κόντρες και έκάνε το 0-1.Η Νιουκάστλ αντίδρασε και και έχασε αρκετές ευκαιρίες στο τελευταίο 15 λεπτο στο πρώτο μέρος

Στο δεύτερο μέρος παρόλο που  ομάδα μας ισορόπησε το παιχνίδι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Schär στο 56ο λεπτό (1-1). Τα «ζαχαρωτά» δεν αγχώθηκαν συνέχισαν να έλεγχουν το ρυθμό του αγώνα και ο Calvert-Lewin , πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα του έφτασε τα 8 στην Πρέμιερ λιγκ φέτος και έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδας μας.

Σε ατομιkό επίπεδο μεγάλος πρωταγωνιστής ο Dominic Calvert-Lewin που μας αναγκάζει να ξανασκεφτουμαι το κατα όσο χρειάζεται επιθετικό η ομάδα.Αρκετά καλοι και οι Richarlison και Pickford που με κάποιες σπουδαίες επεμβάσεις πήρς εκδίκηση για το περινό του blackout στο ίδιο γήπεδο.