2. /
  4. /
  5. Μπέρνλι – Έβερτον 1-3

Μπέρνλι – Έβερτον 1-3

Για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Έβερτον πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μπέρνλι με σκορ 1-3. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σάμουελ Ετό που πέτυχε 2 τέρματα ενώ είχε και δοκάρι.

Μόλις στο 3′ λεπτό του αγώνα η ομάδα μας έδειξε τις διαθέσεις της και με τρομερή κεφαλιά του Ετό πήρε το προβάδισμα στον αγώνα. Ακολούθησαν 2 άστοχα σουτ ένα για την Μπέρνλι και ένα για την Έβερτον με τον Λουκάκου. Στο 20′ λεπτό η Μπέρνλι που είχε ανεβάσει την απόδοση της και πίεζε ισοφάρισε με τον Ings, ύστερα από ένα τραγικό λάθος γύρισμα του Λουκάκου. Ο Βέλγος πήρε το αίμα του πίσω στο 29′ λεπτό όταν και μετά από διπλή προσπάθεια, κατάφερε με ωραίο σουτ να δώσει ξανά το προβάδισμα στην Έβερτον. Το ημίχρονο έκλεισε με την κεφαλιά που έστειλε στο δοκάρι ο Νέισμιθ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του, χωρίς τις μεγάλες φάσεις απέναντι στις δύο εστίες. Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, έφτασε στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Ο Ετό που είχε κέφια απείλησε με δύο σουτ στο 58′ και στο 62′, ενώ η Μπέρνλι είχε ένα άστοχο σουτ με τον Arfield στο 83′. Δύο λεπτά αργότερα ο Σάμουελ Ετό με εκπληκτικό σουτ σφράγισε την πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας. Στο 87′ ο Ings θα σουτάρει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Χάουαρντ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σάμουελ Ετό θα χάσει την ευκαιρία για χατ τρικ όταν το πλασέ του θα σταματήσει στο δοκάρι.

Burnley 01 Heaton 02 Trippier 04 Duff 05 Shackell 23 Ward Booked 21 Boyd Booked (Chalobah – 86′ ) 37 Arfield Booked 14 Jones 11 Kightly (Sordell – 84′ ) 19 Jutkiewicz (Barnes – 65′ Booked 10 Ings.

Everton  24 Howard 23 Coleman 30 Alcaraz 06 Jagielka 03 Baines 16 McCarthy 18 Barry 14 Naismith Booked 05 Eto’o 21 Osman (Pienaar – 82′ ) 10 Lukaku Booked (Barkley – 65′ ).