4. /
  5. Έβερτον-Γούλβς 1-3

Έβερτον-Γούλβς 1-3

ΣΧΟΛΙΟ

Ένα ακόμα καταστροφικό απόγευμα για την Έβερτον έχασε εύκολα 1-3 από την Γούλβς και έχασε επαφή με την 7η θέση στόχο που ο ίδιος ο προπονητής της έθεσε μόλις χθες στην συνέντευξη τύπου.Η Γούλβς αμύνθηκε σωστά έκλεινε σωστά στους χώρους

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς μόλις στο 7΄ ο Baines υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Dorothy που εκτέλεσε σωστά ο Ruben Neves.Σαν να μην έφτανε αυτό η Γούλβς έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία όταν ο Davies πήγε να ντριπλάρει και έχασε την μπάλα στο κέντρο ο Raul Jimenez βγήκε μπροστά πάσαρε στον Dendoncker που όμως ευτυχώς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Pickford.H Έβερτον βγήκε πρώτη φορά μπροστά στο 23′ όταν Sigurdsson ανάμεσα σε 3 παίκτες πέρασε υπέροχα την μπάλα στον Walcott που σούταρε άουτ από πλάγια.Λίγα λεπτά αργότερα ήταν ο Gomes που πήρε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή και με ωραίο σουτ ισοφέρισε σε 1-1.Μέχρι το τέλευταία λεπτά η Έβερτον παρέμενε ανούσια και σε μια στημένη φάση ο Raul Jimenez σκόραρε με κεφαλιά και έκανε το 1-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γούλβς παρέμεινε πίσω και περίμενε την ώρα που οι παίκτες μας αδυνατούσαν να βρουν χώρους και απλά αλλάξαν ανούσια την μπάλα. Sε μια τέτοια φάση στο 66′ ο Coleman έκανε λάθος οι παίκτες της Γούλβς έκλεψαν την μπάλα βγήκαν στην αντεπίθεση και σκόραραν ξανά με τον Dendoncker για να εξασφαλίσουν ουσιαστικά την νίκη.Η μαύρη γάτα που μπήκε λίγα λεπτά μέσα δεν ξέρουμε αν ήταν τρολάρισμα κάποιου οπαδού η προάγγελος της ήττας .Το θέμα είναι ότι όσο και να η Έβερτον προσπάθησε το παιχνίδι δεν άλλαξε παρά τον φιλότιμο Sigurdsson που δημιούργησε κάποιες καταστάσεις και μια καλή κεφαλιά η Έβερτον δεν έφτασε σε γκολ και το 1-3 ήταν το τελικό σκορ.

Ο Gomes και ο Sigurdsson (ήταν απλά φιλότιμος) οι μόνοι που σώθηκαν από το σημερινό ναυάγιο.Για άλλη μια φορά ατομικά λάθη και κακές τοποθετήσεις σε στημένες φάσεις τα γκολ που δέχθηκε η Έβερτον.