2. /
  4. /
  5. Τσέλσι-Έβερτον 2-0

Τσέλσι-Έβερτον 2-0

Η ομάδα μας δεν μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στο θετικό σερί της Τσέλσι και χωρίς να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση έχασε εύκολα με 2-0. Επόμενο must win ματς στο Goodison με την Burnley το Σάββατο.

O Carlo επέστρεψε στην τριάδα στα σέντερ μπακ και παρέταξε την ομάδα με σαφή αμυντικό προσανατολισμό. H Chelsea είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστώσο δεν απείλησε σοβαρά την εστία του Pickford στο πρώτο 25λεπτο με εξαίρεση κάποια μακρινά σουτ. Η Everton είχε την πρώτη της  ευκαρία με εκτέλεση φάουλ του Digne στο όριο της περιοχής, η οποία βρήκε στα σώματα του τείχους. Στο 31′ και σε ανέβασμα του Marcos Alonso από τα αριστερά, οι Iwobi και Holgate δεν συννενοήθηκαν σωστά, και ο αριστερός μπακ χαφ των μπλέ γύρισε την μπάλα μες στην περιοχή και ο Godfrey, στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας μας.  Στα τέλη του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες είχανε δυο σουτ από Alonso και Gomes αντίστοιχα , τα οποία εξουδετέρωσαν οι δυο γκολκίπερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Chelsea ήτανε πάλι αυτή που απείλησε πρώτη με τον Pickford να απομακρύνει το φάουλ του Alonso. Στην συνέχεια , της φάσης ο Havertz κοντρόλαρε μες στην περιοχή και σκόραρε, αλλά με χρήση VAR , το γκολ ακυρώθηκε για χέρι στην αρχή της φάσης. Λίγα λεπτά μετά, η Everton είχε την μεγαλύτερη της ευκαιρία στο ματς, με ωραία κυκλοφορία της μπάλας αλλά στο τέλος ο Richarlison γλίστρησε και έκανε κακό τελείωμα.Στο 64′ σε μια ανύποπτη φάση, ο Kovacic βρήκε με μακρινή φανταστική κάθετη μπαλιά τον Havertz, στην πλάτη του Godfrey, ο οποίος ανατράπηκε από τον Pickford εντός περιοχής. Ο Jorginho δεν λάθεψε από τα 11 βήματα και έγραψε το 2-0. Η ομάδα μας ανέβηκε και πίεσε σε όλο το γήπεδο, δυστυχώς όμως μην μπορώντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Mendy. Στο τελευτάιο δεκάλεπτο, η Chelsea εκμεταλεύτηκε τους κενούς χώρους της ομάδας μας, ωστώσο ο Pickford κέρδισε δις τον Werner σε τετ-α-τετ, αλλά και τον Kante (στην συνέχεια της φάσης του 2ου τετ-α-τετ με τον Werner) με εκπληκτικές αποκρούσεις.

Δεν βγήκε το παιχνίδι της ομάδας μας σε κανένα σημείο του ματς. Καλή εμφάνιση από τον Pickford με πολλές επεμβάσεις αλλά μελανό σημείο τον πέναλτι πάνω στον Havertz ενώ ο Godfrey εμφάνισε ορισμένα αμυντικά προβλήματα πάνω στο μαρκάρισμα των Havertz και Werner. Κακός και ο Iwobi.