2. /
  4. /
  5. Λέστερ – Έβερτον

Λέστερ – Έβερτον 2-2

Πρεμιέρα της Premier League 2014/2015 και η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με την Λέστερ 2-2.

Γενικά στο παιχνίδι η Έβερτον ήταν καλύτερη, είχε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού την κατοχή, αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλύτερα δημιουργήσαμε αρκετές φάσεις στα καρέ του Schmeichel και δίκαια προηγηθήκαμε στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα δεν πίεσε για το τρίτο γκολ, είχε μέτρια απόδοση και προτίμησε να προφυλάξει το προβάδισμα του πρώτου μέρους. Δεν απειλήσαμε αλλά ούτε απειληθήκαμε από την Λέστερ και κρατούσαμε εύκολα θα έλεγε κανείς τη νίκη. Τελικά στο 85′ λεπτό από μια αδράνεια της άμυνας, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν για το τελικό 2-2.

10′ Ο McGeady σουτάρει ένα αδύναμο σουτ στην αγκαλιά του  Schmeichel.

16′ Ευκαιρία για τη Λέστερ με τον Morgan να κάνει το σουτ και η μπάλα να φεύγει άουτ.

20′ Ο McGeady με εκπληκτικό σουτ από τη αριστερή πλευρά της μεγάλης περιοχής, στέλνει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Schmeichel.

22′ Ύστερα από κόρνερ και τραγικό διώξιμο του Distin, ο Ulloa ισοφαρίζει σε 1-1.

26′ Ο Lukaku κάνει ένα συρτό διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Schmeichel.

37′ Σουτ του  McGeady καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

45′ Ο Naismith με τρομερό αριστερό σουτ δίνει το προβάδισμα 2-1 για την ομάδα μας.

65′ Ευκαιρία για τη Λέστερ με τον Schlupp να είναι αφύλακτος αλλά να σουτάρει απελπιστικά άουτ.

85′ Ισοφάριση για τη Λέστερ 2-2. Αδράνεια της άμυνας και ο Wood πλασάρει εύστοχα τον Howard.

91′ Εκτέλεση κόρνερ του Mirallas η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Everton: 24 Howard 26 Stones 15 Distin 06 Jagielka 03 Baines 18 Barry Booked 22 Pienaar (Mirallas – 81′ ) 07 McGeady (Coleman – 85′ ) 14 Naismith 16 McCarthy 10 Lukaku

Leicester: 01 Schmeichel 02 de Laet 03 Konchesky 18 Moore Booked 05 Morgan 24 Knockaert (Schlupp – 64′ ) 10 King 04 Drinkwater (Hammond – 39′ ) 26 Mahrez 23 Ulloa (Wood – 78′ ) 35 Nugent