4. /
  5. Έβερτον-Λέστερ 2-2 (πεν 2-4)

Έβερτον-Λέστερ 2-2 (πεν 2-4)

Σχόλιο

Η Έβερτον προσπάθησε,πάλεψε αλλά έμεινε τελικά εκτός ημιτελικών του λιγκ καπ χάνοντας στα πέναλτι με 2-4 απο αυτη την εξαιρετική Λέστερ.

Στο πρώτο ημίχρονο, παρόλο που η Έβερτον ξεκίνησε καλά με πίεση ψηλά στο γηπεδο, αποσυντονίζοντας την Λέστερ και χάνοντας μια καλή ευκαιρία με τον Richarlison. Μετά το πρώτο τέταρτο άφησε χώρο  και οπισθοχώρησε, με αποτέλεσμα η Λέστερ να μεταφέρει την πίεση στα  καρέ της ομάδας μας και να πετύχει γρήγορα 2 γκολ.Στο 26′ με σουτ του Maddison απο το όριο της περιοχής. Τριά λεπτά αργότερα ένα κόρνερ στο πρώτο δοκάρι  και η κεφαλια του Vardy βρήκε τον Evans εξ επαφής και διπλασίασε τα τέρματα της Λέστερ.Η Έβερτον συνήλθε άμεσα άρχισε να πιεζει και έχασε ευκαιρίες μια μετά απο φάουλ του Bernard που βρήκε αφύλακτο μέσα στην περιοχή τον Mina ¨ομως η κεφαλιά του Κολομβιανου δεν ήταν καλή και κατέληξε στα χέρια του Schmeichel αμέσως μετά ενα σουτ απο πλάγια θέση του Richarlison έφυγε άουτ με το ημίχρονο να κλείνει με αυτό το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον βγήκε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι ακόμα και αν χρειάστηκαν δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις του Pickford στο 50′ σε σουτ του Perez και στο 59′ στο τετ α τετ του Praer.Η Έβερτον έδειχνε πάθος,θέληση και πολλή δουλεία για να γυρίσει ένα παιχνίδι που όπως είχε εξελιχθεί έμοιαζε αδύνατη αποστολή και όμως στο 68′ ο Richarlison έβγαλε μια σέντρα και ο Davies μειώσε και έδωσε ελπίδες στην ομάδα μας.Η Έβερτον συνέχισε να πιέζει προσπάθησε και έφτασε τελικά στο γκολ της ισοφάρισης στο 91′ με ένα εξαιρετικό σουτ του  Baines έξω απο την περιοχή.

Δυστυχώς όμως το ψυχολογικό αβαντάζ που έδωσε ο Pickford με την απόκρουση του πρώτου  πέναλτι του Madisson, δεν μπορεσαν να εκμεταλευτούν οι παίκτες της ομάδας,με τους Tosun και Baines να χάνουν τα πρώτα δύο πέναλτι η ομάδα έμεινε εκτός ημιτελικών.Δυσκολα μπορείς να προσάψεις κάτι σε κάποιον παίκτη μετά απο αυτή την υπερπροσπάθεια, απλά για άλλη μια φορά έχουμε την γνώριμη αίσθηση ότι η ομάδα αδικεί τον ευατό της.