4. /
  5. Γουότφορντ-Έβερτον 2-3

Γουότφορντ-Έβερτον 2-3

Σχόλιο

Με μια σπουδαία ανατροπή η Έβερτον που έπαιζε με 10 παίκτες απο το 71′ έφτασε σε εκτός έδρας νίκη με 2-3 επι της Γουότφορντ παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 2-0

Το πρώτο ημίχρονο οι μπλέ είχαμ μια απογοητευτική εικόνα, κακό ποδόσφαιρο, αμυντικά λάθη και  ανάπτυξη που σε κανένα σημείο του 1ου ημιχρόνου δεν θα την έλεγες ορθολογική, βρέθηκε δίκαια  2-0 πίσω στο σκορ. Αλλά η ομάδα μας όπως έμαθε με τον σκληρό τρόπο στο παιχνίδι με την Νιουκάστλ, όπου χρειάστηκαν μόλις 2-3 λεπτά για να βρεθούν από τον παράδεισο στην κόλαση.Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο χρειάστηκαν επίσης 2-3 λεπτά για την αντίθετη διαδρομή, δύο καλά εκτελεσμένα κόρνερ των Digne και Sigurdsson με μια προβολή του Mina στο πρώτο και ακόμα μια καλή κεφαλιά του Κολομβιανου αμυντικου, έφεραν το παιχνίδι σε ένα ισόπαλο 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον είχε καλύτερη εικόνα απο ότι στο 1ο ημίχρονο, προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό, αλλά δεν κατάφερε να είναι απειλητική για την εστία του Foster.Στο 71′ ήρθε μια δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Fabian Delph, που αν και ήταν κακός και σε πολλές φάσεις πήγαινε δεύτερος στην μπάλα τιμωρήθηκε άδικα με κίτρινη κάρτα για ένα απλό φάουλ και αυτο άλλαξε τις ισοροπίες του παιχνίδιού.Η Γουότφορντ βγήκε μπροστά πιεσε αλλά χωρίς να δημιουργεί ιδιαίτερες καταστάσεις για την εστία του Pickford.Έτσι εκεί το παιχνίδι που έμοιαζε πως θα τελείωσει ισόπαλο μια ξαφνική αντεπίθεση με τον Richarlison η μπάλα έφτασε στον Walcott που έδωσε την νίκη στην Έβερτον πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ αυτή την σεζόν.

Σε ατομικό επίπεδο δεν μπορούμε να μην σταθούμε στην επιρόη του Yerry Mina στο παιχνίδι που η παρουσία του στα κόρνερ είναι πάντα απειλιτική και με τα δύο γκολ βοήθησε την ομάδα να γυρίσει ένα παιχνίδι χωρίς να παίξει καλό ποδόσφαιρο.Καλή απόδοση απο τον Sidibe που βοήθησε σε άμυνα και επίθεση και τον Richarlison που μπορεί να μην έκανε και το καλύτερο παιχνίδι του αλλά μόνο η κούρσα μισό γκολ στο 90′ αξίζει για να τον βάλουμε σε αυτους που ξεχώρισαν.