5. Έβερτον-Λέστερ 2-3

Έβερτον-Λέστερ 2-3

Σχόλιο

Δίκαιη ήττα γνώρισε η όμαδα μας από την πρωτοπόρο Λέστερ.

Η Έβερτον ήθελε, είχε την πρωτοβούλια των κινήσεων αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι. Μέχρι το 27΄μπορούμε να πούμε οτι το ματς ήταν ανιαρό με μιά ελαφριά υπεροχή της Έβερτον χωρίς όμως τη μεγάλη φάση πλην μιας στραβοκλωτσιάς του Μπαρκλευ από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο λεπτό όμως εκείνο έχουμε παιδαριώδες λάθος του Mori που εκμεταλλεύτηκε ο δαιμόνιος Οkazaki που κέρδισε πέναλτι. Η Έβερτον απάντησε άμεσα στο 32΄με τον Lukaku και γενικά κατάφερε μέχρι το 45′ να ανεβάσει το τέμπο και να δείχνει οτι το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Η διακοπή όμως ωφέλησε τους φιλοξενούμενους που με την ίδια τακτική της υπομονής κατάφεραν να κρατάνε μακριά τον κίνδυνο παρά την κατοχή της Έβερτον και να βγαίνουν μπροστά γρήγορα. Σε μιά τέτοια φάση ο Vardy βγαίνει φάτσα με τον Howard και παίρνει δεύτερο πέναλτι. Μετά το 1-2 η Έβερτον φάνηκε οτι ΤΕΛΕΙΩΣΕ, ήταν ΑΝΗΜΠΟΡΗ να αντιδράσει. Συν αυτών με τραγικό πάλι λάθος στην άμυνα έρχεται εύκολα το 1-3. Σπασμωδικές κινήσεις στον αγωνιστικό χώρο, έλλειψη καθαρού μυαλού και 2 αλλαγές από τον πάγκο που ήρθαν ΑΡΓΑ. Μείωσε στο τέλος η ομάδα μας με τον Mirallas αλλά θα μπορούσε στο διάστημα αυτό να δέχτει και τέταρτο γκολ. Σε γενικές γραμμές μιά Λέστερ που ΔΕΝ ήταν “αγγλική” ομάδα, δεν άφησε την Έβερτον να τρέξει και να πιάσει ρυθμό (από το πρώτο λεπτό έκανε καθυστερήσεις), ήταν τέλεια στο πρεσσάρισμα και στο στήσιμο και βασιζόμενη στην σπίρταδα 2-3 παικτών έκανε σε τρεις φάσεις 3 γκολ. Εμείς για ακόμη μιά φορά χωρίς να παίξουμε τόσο άσχημα δείξαμε οτι δεν έχουμε τη φαντασία, το σθένος αλλά και (τους παίκτες;) τις λύσεις να διαχειριστούμε ένα ματς που στραβώνει.

Εντεκάδες

Everton:  Howard, Baines, Stones, Coleman, Funes Mori, Kone(74’Mirallas), Cleverley,  Barry,  Deulofeu(74’Lennon), Barkley, Lukaku

Leicecter: Schmeichel,  Morgan, Simpson, Wasilewski, Fuchs, King, Albrighton (71’Dyer), Kante, Mahrez (83’De Laet), Vardy (Ulloa) , Okazaki