5. Νιούκαστλ-Έβερτον 3-2

Νιούκαστλ-Έβερτον 3-2

Σχόλιο

Η Έβερτον κατάφερε να αυτοκτονήσει και να μην πάρει ούτε ένα βαθμό σε μια από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις τουλάχιστον στον επιθετικό τομέα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον έκανε καλή εμφάνιση προηγήθηκε μόλις στο 18′ όταν ο Digne έκανε μια σέντρα από αριστερά και ο Calvert-Lewin  με κεφαλιά έκανε το 0-1.Η Έβερτον συνέχισε να κάνει ευκαιρίες αλλά σε μια αντεπίθεση ο Pickford υπέπεσε σε πέναλτι αλλά διόρθωσε το λάθος του αποκρούοντας το πέναλτι του Richie.Η Έβερτον συνέχισε και σκόραρε λίγα λεπτά αργότερα όταν ο Gomes έκανε την παράλληλη σέντρα απέκρουσε προσωρινά ο Dubranka αλλά ο Richarlison σκόραρε δινοντδί διαφορά 2 γκολ στην ομάδα μας.Στο 40 άλλη μια υπέροχη επέμβαση τον Pickford έκανε την ομάδα να δείχνει ότι θα πάρει ένα θριαμβευτικό διπλό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον συνέχιζε να είναι η καλύτερη ομάδα μέχρι το 70 και έδειχνε πως όχι μόνο δύσκολα θα χάσει το τρίποντο ήταν εντυπωσιακή στους συ νδυασμούς και τις επιθέσεις που έκανε ενώ είχε και ευκαιρίες και για άλλο γκολ. Παρόλα αυτα δυστυχώς κατάφερε να χάσει τα πάντα σε αυτό το παιχνίδι δέχθηκε γκολ σε μια αντεπίθεση από τον Rondon στο 65′.Συνέχισε να πιέζει έχασε ,αλλη  μια ευκαιρία με τον Calvert-Lewin στο 70.Στο 75′ ο Σίλβα απέσυρε τον επικίνδυνο Richarlison και πέρασε 3 κεντρικό αμυντικό τον Mina εκ του αποτελέσματος η κίνηση του ήταν τραγική η πιεση μεταφέρθηκε στην εστία της ομάδας μας με αποτέλεσμα να δεχθεί 2 γκολ σε 3 λεπτά 81′ και 84′ από τον Perez και να χάσει ένα παιχνίδι που ως το 75′ τίποτα δεν έδειχνε ότι θα χάνονταν.

Σε ατομικό επίπεδο καλοί οι Digne, Richarlison και Calvert-Lewin.Ο Pickford χάλασε στο τέλος την καλή του εμφάνιση μια και το δεύτερο γκολ της Νιουκάστλ ήταν αποκλειστικά δική του ευθύνη.