4. /
  5. Γουότφορντ-Έβερτον 3-2

Γουότφορντ-Έβερτον 3-2

Σχόλιο

Άλλη μια τραγική εμφάνιση και ήττα από την Γουότφορντ που κατάφερε να μας κερδίσει για πρώτη φορά από την δημιουργία της Πρέμιερ λιγκ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό για την Έβερτον παρόλο που το γκολ του Lukaku ήταν ένα ιδανικό ξεκίνημα.Ήρθε νωρίς στο 18′ όταν μετά από μια πολύ έξυπνη μπαλιά του Barry μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Βέλγος επιθετικός πλάσαρε του Gomes επιστρέφοντας στα γκολ .Η ομάδα μας όμως δεν είχε ρυθμό και η Γουότφορντ έφτανε πιο εύκολα στην περιοχή του Stekelenburg και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες η υποψίες ευκαιριών.Έτσι στο 36′ η Γουότφορντ κατάφερε να σκοράρει όταν ο Amrabat έβγαλε μια σέντρα από αριστερά και ο Okaka με τακουνάκι ισοφάρισε το παιχνίδι στο 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο παρόλο που η συνολική εικόνα της ομάδας ήταν καλύτερη από ότι στο πρώτο ένα απαράδεκτα κακό διάστημα από το 58′ ως το 70′ ειδικά αμυντικά, έβγαλε ουσιαστικά την ομάδα εκτός παιχνιδιού.Παρόλο το καλό ξεκίνημα χρειάστηκαν δύο στημένες φάσεις του Holebas ένα φάουλ και ένα κόρνερ και ισάριθμες κεφαλιές του Prodl και του Okaka και το σκορ διαμορφώθηκε στο 3-1.Κάπου εκεί η ομάδα βρήκε κάπως τον εαυτό της, απείλησε σε πολλές φάσεις σε αυτό το διάστημα κυρίως με τον δραστήριο Deulofeu και τον Lukaku, αλλά και τις τρεις αλλαγές Barkley, Lennon και Valencia που βοήθησαν την ομάδα να δημιουργήσει τουλάχιστον 5 ευκαιρίες μετά το 80′. Έφτασε σε ένα γκολ στο 85 με κεφαλιά του Lukaku αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι.Δεν ξέρω αν αξίζει να αναφέρουμε ένα κράτημα στον Williams μέσα στην μεγάλη περιοχή που συζητήθηκε από τους σπίκερ του ματς ως πέναλτι αλλά κατά την άποψη μου δύσκολα δίνονται αυτά τα πέναλτι.

Σε ατομικό επίπεδο γράψαμε ήδη αυτούς που ξεχώρισαν αντίθετα κάκιστοι ήταν οι Coleman, Baines και Gueye και Mirallas

Συνθέσεις

Γουότφορντ:Gomes,Zuniga(93’Kabasele),Prodl,Britos,Holebas,Guedioura(61’Jaanmat),Behrami,Capoue,Amrabat,Deeney, Okaka(81 Watson).

Έβερτον:Stekelenburg,Coleman,Williams,Funes Mori,Baines(Lennon) ,Gueye(65’Barkley),Barry, McCarthy, Deulofeu,Mirallas(71′ Valencia),Lukaku

Τα γκολ

18′ Lukaku     0-1

36′ Okaka       1-1

59′ Prodl         2-1

64′ Okaka       3-1

85′ Lukaku     3-2