Διακοπή λόγω χιονόπτωσης…

Καλή χρονιά σε όλους τους φίλους της ομάδας, στις οικογένειες τους, και σε όλο τον κόσμο! Η φετινή χρονιά να έχει μόνο ευχάριστα!

Η πρωτοχρονιά συνήθως βρίσκει τις ομάδες της Αγγλίας στο γήπεδο. Η αναμέτρηση με τη Bolton το 1979 ήταν κάπως ξεχωριστή.

Η Bolton υποδέχτηκε την Everton στο χιονισμένο Burnden Park. H Everton διεκδικούσε τον τίτλο, έπειτα από πολλά χρόνια, ισοβαθμούσε στην κορυφή με τη Liverpool στους 33 βαθμούς έπειτα από 22 παιχνίδια.

Το χιόνι έφτανε λίγο κάτω από τους 10 πόντους(2-3 ίντσες) και οι περισσότεροι περίμεναν το αυτονόητο από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Trelford Mills, να αναβάλλει τον αγώνα. Εκείνος όμως ξεκίνησε τον αγώνα κανονικά, με μια πορτοκαλί μπάλα και με την Bolton να φοράει την εκτός έδρας, κόκκινη φανέλα της!

Όπως ήταν φυσικό, η μπάλα κινούταν με δυσκολία, ενώ κάποιες φορές άλλαζε το μέγεθος της, όταν μετατρέπονταν σε χιονόμπαλα, που με κάθε κίνηση μεγάλωνε! Η Bolton, σύμφωνα με μαρτυρίες της εποχής, ήταν αρκετά καλύτερη, και είχε στις τάξεις της δύο μεγάλους σκόρερ της εποχής, τους έμπειρους Alan Gowling και Frank Worthington, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ από νωρίς, ενώ από τους καλύτερους παίκτες του γηπέδου ήταν ο Peter Reid, που τότε ήταν ακόμη στη Bolton. Σε μια διεκδίκηση της μπάλας με τον τερματοφύλακα της Everton, George Wood, έσπασε το πόδι του, και για το υπόλοιπο του ημιχρόνου η Bolton έμεινε με 10 παίκτες. Ο Trevor Ross ισοφάρισε για την Everton πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Τελικά, η κοινή λογική επικράτησε και ο αγώνας ματαιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Το απόγευμα όλοι ήταν χαμένοι. Κυρίως ο Peter Reid που έχασε το υπόλοιπο της χρονιάς χωρίς λόγο. Οι παίκτες και ιθύνοντες των δύο ομάδων που ταλαιπωρήθηκαν. Ακόμη και οι φίλαθλοι δεν μπόρεσαν να εξαργυρώσουν το εισιτήριο που πλήρωσαν!

O αγώνας έγινε τελικά στις 3 Απριλίου. Ξεκίνησε από την αρχή και η Bolton νίκησε με 3-1. Η Everton παρατάχθηκε με 4 διαφορετικούς παίκτες στη σύνθεση της(δεν είναι διαθέσιμη η σύνθεση της Bolton). Ακόμη ήταν 2η στη βαθμολογία αλλά η Liverpool είχε αρχίσει να ξεφεύγει στη βαθμολογία. Τελικά τερμάτισε 4η στην τελική κατάταξη.

Όσο για τον Trelford Mills, εκτός του αγώνα, το όνομα του υπάρχει στην ιστορία της Newcastle, όταν στον επαναληπτικό του 3ου γύρου του κυπέλλου του 1983 με τη Brighton ακύρωσε 2 γκολ για τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα η Brighton, ομάδα 2ης κατηγορίας τότε, να πάρει την πρόκριση…

Μετά τον αγώνα, ένας αστυνομικός μπήκε στα αποδυτήρια και του είπε χαρακτηριστικά :”Είναι 2.000 Geordies έξω και θέλουν το αυτόγραφο σου”…