3. Άρθρα
  4. /
  5. Εφιάλτης του Μόγιες η

Εφιάλτης του Μόγιες η Έβερτον

Εφιάλτες πρέπει να βλέπει ο David Moyes, κάθε φορά που είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει την Έβερτον. Σε τέσσερις αναμετρήσεις μετράει ισάριθμες ήττες, χωρίς μάλιστα οι ομάδες του να έχουν πετύχει ούτε ένα γκολ.

1999/2000: Για τον πέμπτο γύρο του FA Cup, η Πρέστον του Μόγιες ταξιδεύει στο Goodison Park. Η Έβερτον αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, κατάφερε να πάρει την πρόκριση με τέρματα των Unsworth 64′ και Moore 90′.

2013/2014: Δεκέμβρης 2013 και ο Μόγιες αντιμετωπίζει πρώτη φορά την Έβερτον μετά τη φυγή του λίγους μήνες πριν. Τα ζαχαρωτά κάνουν ένα εκπληκτικό παιχνίδι και καταφέρνουν να επικρατήσουν 1-0 με τέρμα του Bryan Oviedo στο 86′. Το σύνθημα ” Are you watching David Moyes ” δονούσε το Old Trafford.

2013/2014: Τον Απρίλιο του 2014 ο David Moyes πηγαίνει στο Goodison Park με την πλάτη στον τοίχο. Το παιχνίδι αποδεικνύεται υπόθεση ενός ημιχρόνου και η Έβερτον κερδίζει άνετα 2-0 με γκολ των Baines 28′ και Mirallas 43′. Δύο μέρες αργότερα η Γιουνάιτεντ ανακοινώνει την απόλυση του, ολοκληρώνοντας το αποτυχημένο πέρασμα του από τους Κόκκινους Διάβολους.

2016/2017: Ο Σκωτσέζος βρίσκει για τέταρτη φορά απέναντι του την Έβερτον. Οι Μπλε του Ronald Koeman με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, κάνουν πλάκα μέσα στο Stadium of Light. Ο Romelu Lukaku πετυχαίνει χατ τρικ μέσα σε 11 λεπτά, χαρίζοντας σπουδαίο διπλό στην Έβερτον.