2. /
  4. /
  5. Έβερτον – Μπέρνλι 1-2

Έβερτον – Μπέρνλι 1-2

Άλλο ένα πισωγύρισμα για την ομάδα μας στο πάλαι ποτέ φρούριο του Γκούντισον Παρκ με ήττα 1-2 από την Μπέρνλι. Ο DCL το goal της ομάδας μας, πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο με την ψυχωμένη Burnley να κερδίζει δίκαια. Τραυματίας αποχώρησε ο Pickford.

O Carlo επέλεξε για άλλο ένα ματς να γεμίσει τον άξονα του και προτίμησε ένα 4-3-1-2 με τον Iwobi σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τους δυο striker, μετά τα παράποντα του δεύτερου μέσω Instagram. O Richarlison έχασε την πρώτη πολύ καλή ευκαιριά για την ομάδα μας με σουτ στο 3′ το οποίο έδιωξε ο Pope. Παρότι είχαμε την κατοχή, αυτή ήτανε ανούσια. Η Burnley , στην πρώτη της φάση, έκλεψε την μπάλα από τον Davies, κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα, η οποία έφτασε στον Wood στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα έγραψε το 0-1. Το γκολ έδωσε φτερά στα πόδια των Clarets , οι οποίοι για το επόμενο τέταρτο ήταν η μόνη ομάδα που υπήρχε στο γήπεδο. Στο 25′ ο McNeil, πέτυχε με φανταστικό φαλτσαριστό σουτ το 0-2, μετά από αδράνεια του Alan στο κέντρο μας. Δυο λεπτά μετά , το σου του Gudmunsson βρήκε το δοκάρι , στην φάση στην οποία ο Pickford τραυματίστηκε λόγω της εκτίναξης του. Στο 32΄ ο Davies έκανε πολύ ωραία κίνηση στα πλάγια και με όμορφη σέντρα , βρήκε  στο κουτί της περιοχής τον DCL , ο οποίος μας ξαναέβαλε στο ματς. Στο 39′ μάλιστα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά η κεφαλιά του δεν ήταν η ιδανική.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Pope να βγάζει πολύ όμορφα ένα δύσκολο σουτ του Gomes στην αριστερή του γωνία. Η μεγαλύτερη ευκαιρία μας χάθηκε δύο λεπτά μετά, με τον Digne να βγάζει όμορφη σέντρα με το δεξί αλλά με τον DCL με το κεφάλι, μπροστά στο 2-2 να πιάνει αέρα. Αφού δεν σκοράραμε στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερυ ημιχρόνου που είχαμε κυριαρχήσει, οι Clarets το πίστεψαν ότι θα φύγουνε με το διπλό από το Goodison. Η κατοχή και πρωτοβουλία κινήσεων δεν μετατράπηκε σε φάσεις και τελικάη Burnley έφτασε πιο κοντά στο γκολ.Σε ένα δίλεπτο τρόμου από το 69′-71′, πρώτα οι Godfrey και Virgina δεν συνεννοήθηκαν καλά και ο Vydra έπιασε αέρα σε κενή εστία, στην συνέχεια ο Mee με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι ενώ πάλι ο Vydra νικήθηκε από τον Virgina σε σουτ υπό καλές προυποθέσεις. Οι King και Coleman πέρασαν στον αγώνα με σκοπό να δώσουν ώθηση επιθετικά αρά δεν μπορέσαμε να επιλήσουμε ουσιαστικά, με μόνες ευκαιρίες στο τελευταίο τέταρτο σου των Coleman και Gomes ου βρήκαν σε σώματα και μια κεφαλιά του Keane.

Πολύ κακό ματς από τα χαφ της ομάδας , με τον Alan να μην πατάει καλά μετά την επιστροφή του. Άφαντος και οi Richarlison, Iwobil. Μέτριο ματς από Digne, Godfrey και Holgate.