3. Άρθρα
  4. /
  5. Οι ήρωες των ντέρμπι

Οι ήρωες των ντέρμπι ( μέρος δεύτερο )

Το Greek Toffees σας παρουσιάζει το δεύτερο μέρος του αφιερώματος, για τους μεγάλους πρωταγωνιστές των ντέρμπι κόντρα στη Λίβερπουλ. Οι ποδοσφαιριστές που με το δικό τους γκολ χάρισαν τη νίκη στην Έβερτον και έγιναν οι απόλυτοι ήρωες στις καρδιές των Evertonians.

αήττητο σερί των κόκκινων. Στιγμιότυπα

1987/1988: Μέχρι τις 20 Μαρτίου 1988, καμία ομάδα δεν είχε καταφέρει να κερδίσει τη Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα. Με 29 παιχνίδια χωρίς ήττα, ισοφάρισε το ρεκόρ της Λιντς από το 1974. Στο Goodison Park κατέβαινε για να σπάσει το ρεκόρ. Έπειτα από κόρνερ και σύγχυση στην μικρή περιοχή στο 15’, ο Wayne Clarke βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει χαρίζοντας στην Έβερτον την μεγάλη νίκη γοήτρου. Οι γείτονες έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι, χωρίς να καταφέρουν να αποκτήσουν το απόλυτο αήττητο ρεκόρ. Στιγμιότυπα

1990/1991: Είχαν προηγηθεί δύο ισοπαλίες. Η πρώτη στο Άνφιλντ 0-0 στις 17 Φεβρουαρίου και η δεύτερη στο Goodison Park 4-4 στις 20 Φεβρουαρίου. Δύο μέρες αργότερα, η παραίτηση του Dalglish προκαλεί σοκ στις τάξεις της Λίβερπουλ. Ο πρώην κόκκινος και μετέπειτα αρχηγός της Έβερτον Dave Watson, θα πετύχει το νικητήριο γκολ στο 12’ χαρίζοντας στην Έερτον την μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση. Στιγμιότυπα

1999/2000:  Το ντέρμπι της 27ης Σεπτεμβρίου 1999, ήταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα. Ο διαιτητής έδειξε 3 κόκκινες κάρτες, μία για την Έβερτον και δύο για τη Λίβερπουλ. Στο 74’ Westerveld και Jeffers έπαιξαν ξύλο με αποτέλεσμα να αποβληθούν, ενώ για σκληρό μαρκάρισμα στον Cambell δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Gerrard στο 90′ λεπτό. O Kevin Cambell θα πετύχει το πολύτιμο τέρμα στο 4’ και θα γίνει ο απόλυτος ήρωας για τους οπαδούς εκείνη την εποχή. Στιγμιότυπα

2004/2005:  Ήταν το ντέρμπι νούμερο 200, με την Έβερτον να έχει πέντε χρόνια να γευτεί τη νίκη απέναντι στους κόκκινους. Η ομάδα μετά από πολλά χρόνια πραγματοποιούσε εκπληκτική πορεία, βρισκόμενη πριν τον αγώνα στην τρίτη θέση. Στο 68’λεπτό, ο χαλκέντερος Lee Carsley θα πετύχει το γκολ που θα στείλει τους Evertonians στον έβδομο ουρανό και την Έβερτον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Στιγμιότυπα

2008/2009: Στις 25 Ιανουαρίου 2009, διεξαγόταν ο επαναληπτικός του τέταρτου γύρου του FA Cup μεταξύ της Έβερτον και της Λίβερπουλ. Το πρώτο παιχνίδι στο Άνφιλντ είχε λήξει 1-1. Από την αρχή φαινόταν ξεκάθαρα ότι η Έβερτον ήθελε περισσότερο την πρόκριση. Η Λίβερπουλ έμεινε με 10 παίκτες στο 76′ και παρ’όλη την πίεση που δέχτηκε άντεξε μέχρι το 118′ της παράτασης. Τότε και ενώ όλοι περιμέναμε την ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, ο Dan Gosling με ένα απίστευτης ομορφιάς γκολ χάρισε την τεράστια πρόκριση στην Έβερτον. Στιγμιότυπα