2. /
  4. /
  5. everton vs southampton post

everton vs southampton post game review

Να αφήσει πίσω την ήττα απο την sunderland και να επανέλθει στις νίκες ήλπιζαν όλοι στην everton, καθώς μια δεύτερη συνεχόμενη ήττα θα ήταν πλήγμα για την μέχρι τώρα εξαιρετική  μας πορεία. Στο παιχνίδι με την southampton είχαμε πάρα πολλές απουσίες και αυτό ανάγκασε τον martines να κάνει rotation.

Eτσι η βασική μας εντεκάδα αποτελείται απο Robles,
Baines, Alcaraz, Distin, Coleman, McCarthy, Barkley, Oviedo, Osman (c),
Naismith, Lukaku, ενώ ο pochetino παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1 και βασικούς τους K.Davis (c), Lovren, Fonte, Lambert, S.Davis, Rodriguez, Ward-Prowse, Cork,
Lallana, Chambers, Shaw. Μόλις στο 9′ λεπτό ο coleman με μία τρομερή ενέργεια, πέρασε τον shaw, μπήκε στην περιοχή και σκόραρε ενα πάρα πολύ όμορφο γκόλ . Το παιχνίδι συνεχιζόταν με την southampton να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει. Στο 25′ η southampton βγήκε πολύ ωραία στην επίθεση αλλά ευτυχώς πριν προλάβει ο lambert να πλασάρει, ο linesman σήκωσε (λανθασμένα )
τη σημαία και έτσι δεν υπήρξε συνέχεια. Στο 39′ είχαμε την σημαντικότερη φάση του ματς για τους άγιους με τον lalana να φέρνει  έξοχα την μπάλα μπροστά του, αλλα να πλασάρει άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο ward prowse σούτερε έξω απο την περιοχή αλλα ούτε αυτός βρήκε στόχο. Οι απουσίες για την ομάδα μας κάναν μπαμ. Ελάχιστοι συνδιασμοί, πολλά λάθη, ακίνδυνοι επιθετικά και έτσι το πρώτο ημίχρονο ναι μεν τέλειωσε με την ομάδα μας να προηγήται αλλά μετά απο πάρα πολλά ματς, να υστερούμε σε όλα σχεδόν τα στατιστικά στοιχεία.48-52% κατοχή, 2-4 σούτ. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, βλέπαμε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα. Στο 54′ η ομάδα μας έχασε μια πάρα πολύ καλή ευκαιρία όταν ο oviedo έστρωσε στον barkley, αλλά αυτός δεν βρήκε καλά το σούτ  και πλάσαρε άουτ. Στο επόμενο λεπτό συνεχίσαμε τις πάσες στους επιθετικούς των αγίων αυτή τη φορά με τον mac carthy.( είχαν προηγηθεί παρόμοιες φάσεις με τους distin, coleman, baines, robles) αλλα ευτυχώς δεν το πληρώσαμε. Στο 60′ ο pienaar πέρασε στην θέση του oviedo, που σήμερα δεν βοήθησε . Στο 66′ ο rodrigues έκανε το σούτ αλλα ο mac carthy πρόλαβε και έβαλε το πόδι του βγάζοντας σε κόρνερ, αλλα στο 70′ ο ramires δοκίμασε το πόδι του έξω απο την περιοχή, ο joel είχε γράσα στα γάντια του, η μπάλα πέρασε μέσα απο τα χέρια του και έγινε το 1-1.Και επάνω που τα μαύρα σύννεφα άρχισαν να πυκνώνουν πάνω απο το goodison, ο lukaku έκανε το 2-1 μετά απο πολύ ωραία πάσα του mac carthy πρίν να άρχισει να περνάει ώρα και η ομάδα αρχίσει να αγχώνεται. Η είσοδος του mirallas, μας έδωσε ώθηση και αρχίσαμε να πιέζουμε πιο ψηλά και να γινόμαστε πιο επιθετικοί. Στο 80′ ο lukaku έκανε μια εξαιρετική προσπάθεια αλλα το σούτ του δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά ο lukaku έχασε ακόμα μια πολύ καλή ευκαιρία για να τελειώσει το ματς, αλλα το συρτό σουτ που έκανε, έβγαλε ο davis. Tα λεπτά κυλούσαν με τους άγιους να αναλώνονται σε πολλά γεμίσματα που όμως καθάριζαν οι αμυντικοί μας. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι καταφέραμε και επανήλθαμε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Μπορεί να μην κάναμε και την καλύτερη φετινή μας εμφάνιση, αλλά τέλος καλό όλα καλα. 37 βαθμοί στο σακούλι