2. /
  4. /
  5. everton vs sunderland post

everton vs sunderland post game review

boxing day λοιπόν και με τους Μάκη, Keith, και Άγγελο στις κερκίδες η ομάδα μας υποδέχτηκε την τελευταία sunderland με στόχο την 10η φετινή νίκη .O martines ξεκίνησε 4-2-3-1 και με τους howard, coleman, distin, jagielka,oviedo, mc carthy, barry, pienaar, mirallas,osman, lukaku, ενώ  ο poyet επέλεξε σύστημα 4-3-3 και βασικούς τους manone, selucka, diakite, roberge, bardsley, catermole,colbak , larson, ki , borini, fletcher.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο manone δεν είχε κανένα πρόβλημα να μπλοκάρει τα σούτ που επιχείρησαν ο oviedo και ο mirallas, ενω ο barry στο 12΄δεν έπιασε όπως ήθελε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ. Η ομάδα μας συνέχιζε να έχει την κατοχή περιορίζοντας την sunderland στο μισό γήπεδο, αλλα με μερικές εξάρσεις, κυρίως του borini , έβρισκε κ αυτή χώρους για κάποια μακρινά σουτ, ευτυχώς χωρίς να καταλήγουν στο τέρμα, όμως στο 22΄ άρχισαν τα δύσκολα. Μετά απο λάθος του osman ο Ki κέρδισε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε απο τον howard και έτσι κέρδισε και την αποβολή του αμερικάνου. Στο πέναλτι δεν αστόχησε, αν και ο joel έπεσε στην σωστή γωνία και έτσι η ομάδα μας πλεον είχε να ανέβει ενα γολγοθά. Αν και με 10 παίχτες πάντως η ομάδα προσπαθούσε να βγεί μπροστά, ψάχνοντας κενό στην άμυνα της sunderland αλλά δεν μπορούσε. Στο 36′ ο joel έκανε διπλή απόκρουση αποτρέποντας το 0-2 και τα υπόλοιπα λεπτά έμοιαζαν με αιώνας μιας και η ομάδα μας έπαιζε για ώρα με 9 καθώς ο mirallas ήταν εκτός αγώνα. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το χειρότερο πρώτο ημίχρονο της σεζόν, ελπίζοντας πως ο martines θα κάνει κάποιο μαγικό στην επανάληψη μπάς και καταφέρουμε να σώσουμε τίποτα απο το μάτς. Στο δεύτερο ημίχρονο ο barkley πέρασε στην θέση του mirallas.H  sunderland μπήkε δυνατά κ έχασε κάποιες ευκαιρίες με τον diakite και με τον fletcher, όμως γρήγορα η ομάδα μας πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 55 ‘ χάσαμε σπουδαία ευκαιρία μετά απο κεφαλιά του jagielka και στο 57′ σουτ του Lukaku μπλόκαρε ο manone. H ομάδα μας ήταν ξεκάθαρα καλύτερη αλλα φαινόταν η απουσία ενός παίχτη. Κάναμε πολλά γεμίσματα στην περιοχή αλλα η sunderland με διπλή ζώνη άμυνας καθάριζε όλες τις φάσεις.Στο 65′ και το 66’τα καλά σουτ του barkley δεν μπήκαν μέσα, ούτε το σούτ του oviedo στο 75′ που έβαλε ο manone. Η ομάδα φώναζε οτι χρειάζεται και δεύτερος επιθετικός καθώς ο lukaku δεν είχε χώρους και έτσι πέρασε στο ματς ο jelavic αντι του pienaar. Ευτυχώς για την ομάδα μας  o fletcher έχασε καταπληκτικά ευκαιρία να κάνει το 0-2 στο 78’. Ενα καταπληκτικα εκτελεσμένο φάουλ του barkley και μια κεφαλιά του jelavic δεν βρήκαν στόχο με τους manone και borini να βγάζουν πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα και αφού δεν μπήκαν ούτε αυτά ήταν λογικό οι παίχτες να αδειάσουν απο ενέργεια και πίστη για ενα γκόλ και έτσι η ομάδα μας έκανε την δεύτερη φετινή μας ήττα, μένοντας στους 34 βαθμούς. Κρίμα