5. 15η αγωνιστική
EVERTON 2 - 1 ARSENAL
06 Dec 2021 - 22:00Goodison Park

Η Έβερτον έβγαλε επιτέλους την πολυπόθητη αντίδραση και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο. Ένα τρίποντο σε ντέρμπι που σπάει επιτέλους το χειρότερο αρνητικό σερί στην ιστορία της ομάδας από το 1994.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες περιορίστηκαν και εξουδετέρωναν η μια την άλλη. Οι ελάχιστες τελικές που έγιναν δεν απείλησαν ιδιαίτερα τους δύο τερματοφύλακες. Στο 27ο λεπτό η διαμαρτυρία των φίλων της ομάδας που είχε προαναγγελθεί πραγματοποιήθηκε . Δεν είχε όμως την μαζικότητα που περίμεναν οι διοργανωτές της. Στο 29ο λεπτο ο Yerry Mina που επέστρεψε μετά από καιρό τραυματίστηκε δυστυχώς ξανά και αποχώρησε δίνοντας την θέση του στον Holgate. Το παιχνίδι έδειχνε πως θα μείνει στο 0-0 για το πρώτο ημίχρονο. Όμως στα τελευταία του λεπτά άλλαξε, πρώτα η Έβερτον κέρδισε ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Townsend ο Richarlison έπιασε μια καλή κεφαλιά και πέτυχε ένα υπέροχο γκολ. Όμως το VAR τον υπέδειξε οφ-σαίντ για λίγα χιλιοστά. Τελικά ήταν η Άρσεναλ που εκμεταλλεύτηκε την μοναδική καλή της εναλλαγή μπάλας ο Tierney με παράλληλη μπαλιά μέσα στην περιοχή βρήκε τον Odengaard που με απευθείας πλάσε άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολύ καλύτερο ρυθμό. Στο 58′, ξανά ο Richarlison πήρε την πάσα από τον Doucoure  και σκόραρε. Όμως ξανά από θέση οφσάιντ όπως είπε το VAR, για χιλιοστά των χιλιοστών. Με το παιχνίδι να αρχίσει να μοιάζει καταραμένο, ευτυχώς η ομάδα μας δεν τα παράτησε  Η τρίτη, ήταν και… φαρμακερή, αφού στο 79΄ ο Richarlison μετά  από το σουτ του Gray στο δοκάρι, σκόραρε με κεφαλιά και έφερε το ματς επιτέλους στα ίσα. Το παιχνίδι είχε πλεόν αποκτήσει ένα πολύ όμορφο ρυθμό. Η Άρσεναλ δημιούργησε μια ευκαιρία στο 84ο λεπτό. Όταν μετά από σέντρα του Saka και κεφάλια του Thomas Partey η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι. Επιστρέφει ξανά πάνω στον παίκτη της Άρσεναλ και φεύγει προς ανακούφιση όλων άουτ. Στο 92′ ο Gomez κράτησε την μπάλα στο κέντρο και την πάσαρε στον Gray που με ένα άπιαστο σουτ  έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα. Τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού στο 97′ όταν ο Aubameyang σούταρε μέσα στην περιοχή άουτ.

Σε ατομικό επίπεδο ασταμάτητος ο Richarlison που ουσιαστικά πέτυχε 3 γκολ έστω και αν του ακυρώθηκαν τα 2 για χιλιοστά. Υπέροχη εμφάνιση και από τον Demarai Gray. Καλή και η πρώτη φετινή εμφάνιση του Gomez .