5. 2η Αγωνιστική
LEEDS 2 - 2 EVERTON
21 Aug 2021 - 17:00Elland Road - Leeds

Για την δεύτερη αγωνιστική της Premier League, η ομάδας μας αντιμετώπισε την Leeds στο Elland Road .

Η ομάδα μας ξεκίνησε με 4-2-3-1 και με βασικούς αυτή την φορά τους Iwobi και Mina αντί των Townsend και Holgate που είχαν ξεκινήσει εναντίον της Southampton. Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά με τον doucoure να κάνει ένα σουτ έξω απο την περιοχή μόλις στο 16ο δευτερόλεπτο και στο 17ο  λεπτό είχαμε μια ωραία ατομική προσπάθεια του Gray, όμως στην πάσα του στην μικρή περιοχή ο DCL δεν κατάφερε να βρει την μπάλα για να σκοράρει. Στο 25ο λεπτό ο αμυντικός της Leeds τράβηξε την φανέλα του Calvert Lewin και ο διαιτητής πήγε στο Var για να διαπιστώσει πως όντως υπήρξε παράβαση και πέναλτι. Απο τα 11 βήματα ο Calvert Lewin δεν αστόχησε και έγραψε το 0-1. Δυστυχώς η χαρά μας δεν κράτησε πολύ και στο 41 μετά απο λάθος του Keane (πάλι) , ο Klich έκανε το 1-1. Σκορ οχι τόσο αντιπροσωπευτικό καθώς τα παγώνια, δεν απειλούσαν οργανωμένα, μόνο με κάτι σουτ έξω απο την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας ευτύχισε να προηγηθεί  με ένα πολύ ωραίο γκολ του Gray στο 50′ με το αριστερό. Στο 52 και στο 57 ο Calvert Lewin δεν κατάφερε να κάνει το 1-3 να τελειώσει το ματς μετά τις υπέροχες πάσες των Gray και Iwobi. H διάταξη μας πλέον έμοιαζε περισσότερο με 4-4-2 με τον Gray αριστερά και τον Richarlison κοντά στον DCL και αυτό κρατούσε πίσω την Leeds που δεν κατάφερνε να οργανώσει μια επίθεση, παρ’όλα αυτά κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Raphinia στο 72′.Στο 75 ο Townsend πέρασε στο ματς στη θέση του Iwobi.H Leeds είχε αρχίσει να πιέζει για την νίκη και η ομάδα μας έδειχνε κάπως κουρασμένη και έτσι ο Rafa αποφάσισε να βάλει τον Delph στην θέση του εξαιρετικού Gray, ωστόσο στην αντεπίθεση βρήκαμε κάποια σουτ με τον Coleman και Townsend. Στο 90′ πέρασε στο ματς ο Kean αντί του DCL.Το παιχνίδι έφτασε στο τέλος του αφού πρώτα απο το 92 μέχρι το 94 οι παίκτες και το κοινό της Leeds, διαμαρτυρήθηκαν για δυο πέναλτι .

2-2 λοιπόν τελικό σκορ σε ένα ματς που διακρίθηκαν οι Gray, Calvert Lewin , Doucoure και Allan.