4. /
  5. 20η αγωνιστική
EVERTON 1 - 0 NEWCASTLE
17 Mar 2022 - 21:45Goodison Park

Με ένα γκολ του Iwobi η Έβερτον πήρε μια ηρωική νίκη βάλσαμο όπως εξελίχθηκε παρόλο που έπαιξε για 25′ λεπτά με παίκτη λιγότερο. Μια νίκη που την βοηθάει να αποσπαστεί από την τελευταία τριάδα του πρωταθλήματος και να βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νιουκάστλ ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή και κάποιες υποψίες ευκαιρίας. Αν και η Έβερτον είχε πρώτη μια καλή προσπάθεια όταν απο το κόρνερ του Gray, ο Godfrey έπιασε μια κεφαλιά χωρίς να ανησυχήσει τον τερματοφύλακα Dúbravka. Στην συνέχεια η Νιουκάστλ κυριάρχησε με υποψίες όμως ευκαιρίας όπως μια κεφαλιά του Wood Που πήγε στα χέρια του Begovic. Ένα σουτ του Frazer στο 16′ που έφυγε άουτ. Ένα σουτ του Almiron στο 23′ που κόντραρε στο πόδι του Holgate και έφυγε κόρνερ και ακόμα μια κεφαλιά του Wood στο 27′ που επίσης έφυγε άουτ. Οι μπλε έμειναν πίσω προσπαθώντας να κλείσουν τους χώρους χωρίς να δείχνουν απειλητικοί η έστω οργανωμένοι στην επίθεση το 0-0 άλλωστε είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα μας είχε μόλις μια τελική προσπάθεια έναντι 6 της Νιουκάστλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά παιχνιδιού ένα απρόοπτο συνέβη όταν ένας φίλαθλος δέθηκε στο δοκάρι του Begovic. Το παιχνίδι καθυστέρησε για 14 λεπτά μέχρι να καταφέρουν οι φροντιστές να λύσουν τον φίλαθλο και να δώσουν τέλος στην ιδιόμορφη διαμαρτυρία του. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την Έβερτον να δείχνει ελαφρώς καλύτερη από ότι στο πρώτο ημίχρονο. Στο 60′ ο Coleman έκανε μια σέντρα στην περιοχή η μπάλα έφτασε στον Gray που σούταρε ψηλά. Στο 64′ μακρινό σουτ του Krafth απέκρουσε σταθερά ο Begovic. Στο 70′ ο Begovic σταμάτησε και το σουτ του Guimaraez μέσα από την περιοχή. Στο 73′ ο Gordon ¨έβγαλε μια σέντρα ο Gray έκανε την προβολή αλλα η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 80′ ο εξαιρετικός μέχρι εκείνη την στιγμή Allan κάνει ένα τάκλιν στο πόδι του Saint-Maixinin με τον διαιτητή να δείχνει την κόκκινη κάρτα αφού συμβουλεύτηκε και το VAR. Το παιχνίδι έμοιαζε δύσκολο να διαχειριστεί ειδικά μια και έμεναν πάνω από 25 λεπτά παιχνιδιού μαζί με τις καθυστερήσεις. Όμως ως από μηχανής θεός ο Iwobi στο 98′ έκανε μια όμορφή ντρίμπλα μπήκε κατα μέτωπο στην περιοχή της Νιουκάστλ και αφου έπαιξε το 1-2 με τον Calvert-Lewin πλάσαρε τον Dúbravka χαρίζοντας 3 υπέρ πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα μας.

Σε ατομικό επίπεδο εξαιρετική εμφάνιση από τον σκόρερ Iwobi πολύ καλή απόδοση και από τον Begovic αλλά και από τον Calvert-Lewin που πέρασε ως αλλαγή.