4. /
  5. 9η αγωνιστική
EVERTON 2 - 5 WATFORD
23 Oct 2021 - 17:00Goodison Park

Η πρώτη ήττα της Έβερτον στο Goodison park από την Γουότφορντ ήταν σοκαριστική. Πρωταγωνιστής ένας επιθετικός που ήταν στο ρόστερ της ομάδας μέχρι πέρυσι αλλά τοn αφήσαμε να φύγει ο Joshua King που έκανε χατ-τρικ.

Στο πρώτο ημίχρονο μόλις στο 3ο ο Davies άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας μετά από σέντρα του Grey. O King έφερε το ματς στα ίσα μόλις 10 λεπτά αργότερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μπλε προσπάθησαν και στο 63′ πήραν ξανά προβάδισμα με τον Richarlison. Ωστόσο, από το 78′ κι έπειτα άρχισε η απίστευτη κατάρρευση για την ομάδα μας. Η Γουότφορντ πέτυχε τέσσερα (!) γκολ σε 13 λεπτά. Ο Kucka ισοφάρισε στο 78′ και 88 δευτερόλεπτα αργότερα ο King πέτυχε το 3-2. Το χατ τρικ για τον έμπειρο φορ ολοκληρώθηκε στο 86′. Στις καθυστερήσεις ο Denis διαμόρφωσε το τελικό 2-5.

Τα συναισθήματα που βγάζει μια εξοργιστική εμφάνιση είναι δύσκολο να μας αφήσουν να σχολιάσουμε με καθαρο μυαλό το παιχνίδι. Σας υποσχόμαστε τις επόμενες μέρες στο πιο επιθετικό post-game των Greek-toffees να αναλύσουμε όσο καλύτερα γίνεται την σοκαριστική εμφάνιση των μπλέ.